Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 24.07.2020

"Dominuje poczucie, że osiągnięto coś dobrego". Prof. Jackowski o pakiecie finansowym UE

- Ważne jest to, że Parlament Europejski podobnie jak głowy państw negocjujące kompromis, wyraża dużą satysfakcję z tego, że środki zostały wynegocjowane. Dominuje poczucie, że osiągnięto coś dobrego, co wystarczy poprawić - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Jackowski z Kancelarii DSK w Poznaniu.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat ustaleń szczytu UE. - Rezolucja PE jest niewiążąca prawnie, ale wskazuje miejsce, w którym są niepokoje. PE jest ciałem, które musi wyrazić zgodę na uchwalenie wieloletnich ram finansowych i poszczególnych budżetów. Inne ciała muszą przekonać go do swoich racji. Jesteśmy teraz w środku dialogu pomiędzy tymi ciałami - ocenił prof. Michał Jackowski.

Piotr-Wawrzyk-PR1-1200.jpg
Wiceszef MSZ: takie rezolucje PE przyjmował w każdej perspektywie finansowej, to nic niezwykłego

Kluczowa kwestia

- Dyskusja trwa od dłuższego czasu. Nie niepokoiłbym się tym, że stanowiska się ucierają, bo jest to normalne. Z drugiej strony warto wsłuchać się w oczekiwania PE. Ważne jest również to, że PE podobnie jak głowy państw negocjujące kompromis, wyraża dużą satysfakcję z tego, że środki zostały wynegocjowane. Dominuje poczucie, że osiągnięto coś dobrego, co wystarczy poprawić - zwrócił uwagę.

Posłuchaj
23:59 PR24_MPLS 2020_07_24-15-32-45.mp3 Prof. Michał Jackowski o ustaleniach szczytu dot. unijnego budżetu (Temat Dnia/Gość PR24) 

- Unia Europejska została skonstruowana w taki sposób, by kompetencje PE zostały poszerzane. Z pewnością zaznacza on, by liczyć się z jego stanowiskiem, ale pamiętajmy, że nie jest to jednolity Parlament, ale składa się z wielu różnych poglądów na różne sprawy. Ich pogodzenie jest dużym wyzwaniem - dodał.

Czytaj także:

Zdaniem rozmówcy "opozycja najbardziej nagłaśnia kwestię praworządności i tym kierują się europarlamentarzyści polscy, ale wydaje mi się, że w UE nie jest to najważniejsza kwestia. Po raz pierwszy UE wspólnie się zadłużyła. Środki dot. odbudowy UE po kryzysie po raz pierwszy nie będą pochodzić ze środków własnych, ale UE wychodzi na rynki kredytowe. Każdy kraj, w tym Polska będzie miał udział w tym długu".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Michał Jackowski (Kancelaria DSK)
Data emisji: 24.07.2020
Godzina emisji: 15.32

PR24/pkr