Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 02.08.2020

Odwaga i miłość do ojczyzny. 100. rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki

100 lat temu, podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia, zginął ks. Ignacy Skorupka. Ta śmierć stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa z Andrzejem Renesem, rzeźbiarzem i autorem pomnika kapłana, który znajduje się w Warszawie.

Pomnik ks. Ignacego Skorupki stoi przed katedrą warszawsko-praską. Został ufundowany przez diecezję z okazji 85. rocznicy "Cudu nad Wisłą". Odsłonięcia 13 sierpnia 2005 roku dokonali harcerze hufca praskiego. Monument przedstawia księdza trzymającego w lewej ręce krzyż oraz pokazującego prawą kierunek ataku. 

Jędrzej Kodymowski 1200.jpg
"Przypomnimy, że udało się obronić cywilizację". Kodymowski o koncercie w przededniu rocznicy Bitwy Warszawskiej
Posłuchaj
25:14 PR24_MPLS 2020_08_02-13-33-10.mp3 Andrzej Renes o pomniku ks. Ignacego Skorupki oraz posłudze kapłana podczas wojny polsko-bolszewickiej ("Temat dnia/Gość Pr24")

- Przy projektowaniu pomnika chodziło mi o zatrzymanie ruchu, emocji. Odszedłem od klasycznych zasad w budowaniu rzeźby anatomicznej, a poszedłem w kierunku rzeźby z wyrazem. (…) Czymś pięknym jest dla mnie to, że na ten pomnik złożyli się sami księża, którzy przez blisko rok przekazywali co miesiąc pieniądze na jego powstanie - wskazał Andrzej Renes.

Zgłoszenie się na ochotnika

Ks. Skorupka przyjął święcenia w 1916 roku w seminarium duchownym w Piotrogrodzie. Po odzyskaniu niepodległości pomagał rodakom wrócić do kraju z ogarniętej wojną domową Rosji.

1200_Bitwa_1920_2.jpg
100-lecie Bitwy Warszawskiej. Interesujące wydarzenia w całej Polsce!

W 1920 roku ks. Skorupka zgłosił się na ochotnika i poprosił o funkcję kapelana wojskowego. Po początkowej odmowie, za wstawiennictwem biskupa Gala, pod koniec lipca został przyjęty na służbę. Od tego momentu większość czasu spędzał w koszarach wojskowych na Pradze, gdzie odprawiał msze święte, spowiadał i wygłaszał słowa pocieszenia dla batalionów ochotniczych.

"Symbol dla całego społeczeństwa"

Zginął od postrzału kulą w głowę w bitwie pod Ossowem. Ciało księdza znaleziono dopiero po zakończeniu starcia. W ciele kapłana znaleziono wiele pchnięć bagnetem. 17 sierpnia 1920 odbył się w Warszawie pogrzeb. Ks. Skorupkę pochowano w skromnym grobie na warszawskich Powązkach. Pośmiertnie został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy – najwyższym odznaczeniem za bezpośrednie męstwo w walce.

- Stał się symbolem dla całego społeczeństwa, symbolem dążenia do niepodległości - ocenił Andrzej Renes.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Andrzej Renes, rzeźbiarz, autor pomnika ks. Ignacego Skorupki
Data emisji: 02.08.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db