Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 12.08.2020

Prof. Mieczysław Ryba: próba usamorządowienia obrony Westerplatte to całkowity absurd

- Ani w sensie logicznym, ani merytorycznym nie da się wydarzeń na Westerplatte sprywatyzować ani usamorządowić, tak samo jak nie można usamorządowić i sprywatyzować strajków gdańskich - zaznaczył na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uważa, że Europejskie Centrum Solidarności bezprawnie przetrzymuje tablice z postulatami sierpniowymi. Tablice zostały wypożyczone Centrum przez Narodowe Muzeum Morskie. Teraz muzeum chce ich zwrotu.

Dyskusje na Pomorzu wzbudza także kwestia świętowania rocznicy rozpoczęcia obrony Westerplatte - pojawiają się spory, czy uroczystość miałaby być państwowa, czy organizowana przez miasto.

Posłuchaj
19:17 [PR24]PR24 (mp3) 12 sierpień 2020 09_39_24.mp3 Prof. Mieczysław Ryba: historia powinna znaleźć się jednym z najważniejszych miejsc w całym procesie edukacyjnym (Temat dnia/Gość PR24)

CZYTAJ RÓWNIEŻ
EN_Błaszczak_1200.jpg
Wojsko Polskie organizatorem obchodów na Westerplatte. Szef MON: to zapewni godność uroczystości

"Całkowity absurd"

- Powiem metaforycznie: to próba dzielenia Polski na dzielnice, (...) tworzenia mini-państw, "polis" na przestrzeni unitarnego państwa - ocenił prof. Mieczysław Ryba. - Takie tendencje są generowane od zewnątrz i to nie od dzisiaj - dodał.

W opinii gościa PR24, "próba sprywatyzowania czy usamorządowienia obrony o Westerplatte to historycznie całkowity absurd".

- Wolne Miasto Gdańsk nie stanęło wówczas po stronie Polski, tylko po stronie Hitlera. Miasto i jego senat było wówczas nazistowskie i przyjmowało Hitlera niezwykle entuzjastycznie, kiedy Gdańsk został zajęty, a Westerplatte zdobyte - tłumaczył.

Czytaj także:

Rola nauczania historii

- To walczyli polscy żołnierze - podkreślił wykładowca KUL. - Ani w sensie logicznym, ani merytorycznym nie da się tego sprywatyzować ani usamorządowić, tak samo jak nie można usamorządowić i sprywatyzować strajków gdańskich - wskazał historyk. Zaznaczył, że wydarzenia Sierpnia'80 były częścią "ogólnonarodowego zrywu".

Jak zaznaczył prof. Mieczysław Ryba, "jeśli mówimy o współczesnym procesie odzyskiwania pamięci, wychowania narodu, zwłaszcza młodego pokolenia, to historia powinna znaleźć się jednym z najważniejszych miejsc w całym procesie edukacyjnym".

- Ona nam da tę przeszłość w sensie prawdziwym i będzie wspólnototwórcza. Inaczej różni hochsztaplerzy, manipulatorzy (...) rozkawałkują nam Polskę mimo tego, że jesteśmy jednym narodem - uważa gość PR24.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 9.33

PR24/IAR, ms