Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 14.08.2020

Dyrektor Programu "Niepodległa": dofinansowaliśmy projekty na łączną kwotę 4,5 mln zł

- 157 beneficjentów realizuje zadania związane z upamiętnieniem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - powiedział Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". - Jednym z elementów uczczenia tego wydarzenia jest specjalny oraz innowacyjny serwis bitwa1920.gov.pl przygotowany wspólnie z Polskim Radiem - dodał.

15 sierpnia będziemy obchodzić setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji liczne instytucje kultury oraz urzędy państwowe i samorządowe przygotowały szereg wydarzeń rocznicowych, o których szerzej mówił Jan Kowalski.

1200_Bitwa_1920.jpg
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Posłuchaj
11:20 PR24_MPLS 2020_08_14-11-46-03.mp3 Jan Kowalski o programie wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia Bitwy Warszawskiej ("Temat dnia/Gość PR24")

Tysiące osób zaangażowanych w uczczenie wielkiej rocznicy

Rozmówca Magdaleny Złotnickiej podkreślił, że aż 157 beneficjentów realizuje zadania związane z upamiętnieniem 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. - Dofinansowaliśmy projekty na łączną kwotę 4,5 mln zł. Warto również dodać, że w działania związane z godnym uhonorowaniem wydarzenia zaangażowanych jest tysiące osób - zaznaczył Kowalski.

Innowacyjny serwis

Dyrektor Programu "Niepodległa" zwrócił uwagę na specjalny serwis poświęcony rocznicy, w którego przygotowanie zaangażowało się również Polskie Radio.

Bitwa Warszawska 1200.jpg
Premier: świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce w całej Europie

- Można się z nim zapoznać w siedmiu językach, gdyż historię bitwy chcemy opowiedzieć również za granicą. Robimy to w sposób innowacyjny, w serwisie znajdują się bardzo ciekawe animacje i zdjęcia - podkreślił Jan Kowalski.

Znaczenie Bitwy Warszawskiej dla całej Europy

Szereg inicjatyw, filmów, animacji, nagrań, które zostaną przygotowane w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zostanie przetłumaczonych na język angielski po to, by mieszkańcy innych państw mogli lepiej zrozumieć, co zawdzięczają "Cudowi nad Wisłą".

- Armia bolszewicka szła na zachód Europy, ale została zatrzymana w Polsce i to tutaj toczyły się walki, więc Zachód nie wie, jak został uchroniony od tego planowanego dużego ataku - wyjaśnił Kowalski.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24")
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa"
Data emisji: 14.08.2020
Godzina emisji: 11.46

Polskie Radio 24/db