Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 26.09.2020

Dariusz Piontkowski: nie ma powodu, żeby zamykać wszystkie szkoły w Polsce

- Zakładamy, że szkoły będą przechodzić na kształcenie na odległość tylko na krótki okres czasu, na 1-2 tygodnie czyli tyle, ile potrzeba na kwarantannę. Po tym czasie uczniowie powinni wrócić do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Obecnie w większości placówek lekcje odbywają się według harmonogramu, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wprowadzić duże zmiany w funkcjonowaniu szkół. Chodzi o skrócenie lekcji z 45 minut do zaledwie pół godziny. 


Posłuchaj
24:23 PIONKOWSKI.mp3 26.09.2020 Dariusz Piontkowski: system kształcenia na odległości jest mniej efektywny i bardziej obciążający nie tylko dla dzieci, ale też dla nauczycieli. (Temat Dnia / Gość PR24)

 


Największe zmiany będą dotyczyły czasu trwania zajęć lekcyjnych. Jak podkreślił Dariusz Piontkowski "nauczanie indywidualne w trybie zdalnym na wniosek rodziców i możliwość skracania zajęć do 30 minut są wśród zmian wprowadzonych przez ministerstwo edukacji".

Oznacza to, że wszystkie lekcje prowadzone w sposób zdalny w roku szkolnym 2020/2021 będą mogły trwać od 30 do maksymalnie 60 minut. Jeśli chodzi o zajęcia stacjonarne, odbywające się w szkołach - te pozostają bez zmian. Tutaj lekcje, tak jak do tej pory, będą trwały po 45 minut.

"Kształcenie na odległość tylko na krótki okres czas"

Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski mówił w PR24 o tym, jak funkcjonują polskie szkoły w trakcie pandemii koronawirusa. Podkreślał, że "stworzyliśmy system, który pozwala reagować na zarażenia COVID-19 także w polskich szkołach i jak dotąd funkcjonuje on dobrze".

maseczka szkoła 1200 EN.jpg
MEN: nie ma podstaw prawnych dla oświadczeń o świadomości ryzyka zakażenia koronawirusem

Gość PR24 zwrócił uwagę na racjonalności działań MEN, umiejętność dostosowania ich do rzeczywistych zagrożeń. Przypomniał sytuację z września br., gdzie wywierana była presja na Ministerstwie Edukacji Narodowej, aby rok szkolny przesunąć o dwa tygodnie.

- Były nawoływania, żebyśmy przesunęli o dwa tygodnie moment rozpoczęcia roku szkolnego, bo miała nas czekać fala zachorowań. Nic takiego nie nastąpiło. Wytrzymaliśmy moment nacisku psychologicznego - podkreślał szef MEN.

Czytaj także:

Minister poinformował ponadto, że "wzrasta w niewielkim na szczęście stopniu liczba szkół, które muszą przechodzić na kształcenie na odległość.

- To ciągle margines wszystkich placówek w Polsce. To ciągle poniżej 1 proc. - powiedział Dariusz Piontkowski.

- Zakładamy, że szkoły będą przechodzić na kształcenie na odległość tylko na krótki okres, na 1-2 tygodnie czyli tyle, ile potrzeba na kwarantannę. Po tym czasie uczniowie powinni wrócić do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć. Nie ma powodu, żeby zamykać wszystkie szkoły w Polsce - kontynuował swoją wypowiedź.

W audycji także o wadach nauczania na odległość i o tym, jakie konsekwencje psychologiczno-społeczne w zw. z COVID-19 przyjdzie ponieść społeczności skupionej wokół polskich szkół, mowa o dzieciach i młodzieży, ale także o nauczycielach.

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Dariusz Piontkowski, szef MEN

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 18.35

Polskie Radio 24/tb