Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Adam Koniecki 08.10.2020

"Szantaże i grożenie sankcjami" Prof. Arkadiusz Jabłoński o sposobie prowadzenia negocjacji UE

- Pytanie, czy mamy do czynienia z próbą poszerzania władzy, która jest w interesie ciał europejskich, czy jest to agenda działalności politycznej, która jest wykorzystywana przez niektóre państwa po to, by narzucać innym swoją politykę czy realizację własnych interesów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W przyjętej w środę rezolucji Parlament Europejski wezwał do ustanowienia mechanizmu na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych. Europosłowie opowiedzieli się za tym, by coroczne zalecenia dla krajów UE były powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia.

barley 1200 shutt.jpg
"Taki dobór słów jest ignorancją historii". Niemiecki polityk o wypowiedzi Katariny Barley

Prof. Arkadiusz Jabłoński zwracał uwagę, że głosy za sankcjami budżetowymi padają ze strony "harcowników politycznych", którzy nie mają mocy wprowadzania pewnych ustaleń w życie. - Věra Jourová i Katarina Barley to wiceprzewodniczące, jedna Parlamentu Europejskiego, druga Komisji Europejskiej. To wystarczające stanowiska, by ich głos był słyszany, ale zbyt niskie, by stała za nimi wartość zmian podważających umowy traktatowe, na zasadzie których poszczególne kraje tworzą UE - ocenił.

- Szantaże czy grożenie sankcjami stają się sposobem prowadzenia negocjacji, tak jak ma to miejsce w przypadku kwot budżetu UE. Tworzy się swoista rzeczywistość, która ma być zagrożeniem, po czym można bardzo łatwo wprowadzić pozorowane ustępstwa, by osiągać własne cele, które są interesami najważniejszych państw UE kosztem jej mniejszych podmiotów. Tak widzę ofensywy pani Věry Jourovej i Katariny Barley - stwierdził gość audycji.

Posłuchaj
17:07 PR24_MPLS 2020_10_08-09-42-50.mp3 08.10.2020 Prof. Arkadiusz Jabłoński (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Rezolucję Parlamentu Europejskiego poparło 521 europosłów, 152 było przeciw, a 21 wstrzymało się od głosu. Nie wymieniając żadnego kraju z nazwy, wskazano w niej na obawy dotyczące "utrwalenia się tendencji autokratycznych i nieliberalnych" w UE.

Europosłowie ocenili ponadto, że Wspólnota nie ma narzędzi niezbędnych, by zająć się "bezprecedensowym i nasilającym się kryzysem jej podstawowych wartości". Skrytykowali przy tym państwa członkowskie w Radzie UE za to, że nie są w stanie dokonać postępów w toczących się procedurach na mocy art. 7.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Prof. Arkadiusz Jabłoński

Data emisji: 08.10.2020

Godzina emisji: 9:33

PR24