Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.10.2020

Prezes Polskiej Federacji Szpitali uspokaja: posiadamy rezerwy łóżek

- Przed pandemią mieliśmy zbyt dużo łóżek szpitalnych, bo nawet do 50 tys. niewykorzystanych miejsc. To wskaźnik duży w zestawieniu z innymi krajami europejskimi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że obecnie dostępne jest 16-17 tys. łóżek dla chorych na COVID-19. Zapowiedział także zwiększenie bazy takich łóżek o co najmniej kolejnych 15 tys. - Stan łóżek zajętych to około 60 proc. na dzień dzisiejszy. To duży procent, ale cały czas zwiększamy bazę łóżkową - powiedział.

Waldemar Kraska 1200.jpg
Waldemar Kraska: obostrzenia służą temu, abyśmy uniknęli lockdownu

Prof. Jarosław Fedorowski omawiał na antenie Polskiego Radia dostępne zasoby służby zdrowia. - Przed pandemią łóżka szpitale były wykorzystane w 70 proc., co nie znaczy, że był to równomierny współczynnik we wszystkich szpitalach i dziedzinach. Pandemia oczywiście zmieniła nasze możliwości, gdyby nie sytuacja, która zmienia się dynamicznie, można by mówić, że granicą wydolności jest liczba łóżek czy dostępność personelu - zauważył.

Posłuchaj
08:02 _PR24_AAC 2020_10_21-11-25-40.mp3 20.10.2020 prof. Jarosław Fedorowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Jak dodał gość audycji, kolejną kwestią jest dostępność stanowisk intensywnej terapii. - Wkraczaliśmy w pandemię z 10 stanowiskami na 100 tys. obywateli, we Włoszech ten wskaźnik wynosił 7. Mamy 3,6 tys. łózek intensywnej terapii, liczba zajętych miejsc przez pacjentów z COVID-19 nie przekroczyła tysiąca, jest tu rezerwa, trzeba jednak pamiętać o pacjentach wymagających opieki z innych powodów. Dodatkowe rezerwy wiążą się z łózkami wzmożonego nadzoru, kardiologicznego czy internistycznego, neurologicznego, tam można prowadzić pacjentów bardziej stabilnie z intensywnej opieki - wymieniał.

Prezes Polskiej Federacji Szpitali podkreślał także znaczenie, często niedocenianego, personelu pielęgniarskiego. - Mamy dosyć mało tego personelu, w porównaniu z innym krajami relacja liczby lekarzy do pielęgniarek nie jest korzystna, to wskaźniki dużo poniżej średniej europejskiej. To grupa zawodowa bardzo narażona podczas wykonywania swoich obowiązków. Ochrona tego personelu jest bardzo istotna - powiedział.

- Ratownicy i opiekunowie medyczni to także grupy, które powinny być wykorzystane do prac przy pacjentach z COVID-19. Tu potrzeba wsparcia i szkoleń, m.in. do obsługi technicznej respiratora, tak by lekarz podejmował decyzje kliniczne, a samo, dość pracochłonne, wprowadzanie informacji czy podłączanie urządzania mógłby wykonywać pracownik medyczny lub ratownik - stwierdził prof. Jarosław Fedorowski.

Czytaj także:

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o kolejnych 10 tys. 40 przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku trwania pandemii. Zmarło też 130 kolejnych osób. Tym samym łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce wyniosła 202 tys. 579 osób, z czego 3 tys. 851 zmarło.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 11.09

PR24/ka