Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 29.10.2020

"We Francji wciąż nie rozwiązano problemu islamskiego fundamentalizmu". Publicysta o ataku nożownika w Nicei

- We Francji mamy do czynienia ze starciami cywilizacyjnymi i powrotem ataków terrorystycznych. Istnieje również strukturalny kłopot integracji ludzi z 3-4 pokolenia, którzy mają korzenie imigranckie - powiedział Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji".
Posłuchaj
  • Łukasz Kobeszko o ataku nożownika w Nicei i problemie integracji osób o korzeniach imigranckich we francuskim społeczeństwie ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych w ataku nożownika w pobliżu bazyliki Notre Dame w Nicei na południowym wschodzie Francji. Sprawca został aresztowany.

"Scenariusz przypomina to, do czego doszło w Paryżu"

PAP_Francja_1200.jpg
Atak nożownika we Francji. Mer Nicei: trzeba zrobić wszystko, by zniszczyć islamofaszyzm

"Istnieje obawa, że kobiecie ścięto głowę po ataku nożownika w czwartek w Nicei" - podało źródło we francuskiej policji, na które powołuje się agencja Reutera.

- Sam scenariusz pokazuje, że mieliśmy do czynienia z aktem terrorystycznym podobnym do tego, jaki wydarzył się niedawno w Paryżu. We Francji nie rozwiązano problemu islamskiego fundamentalizmu. Dochodzi tam do starć cywilizacyjnych i powrotu ataków terrorystycznych - podkreślił Łukasz Kobeszko.

Posłuchaj
23:47 PR24_MPLS 2020_10_29-11-34-21.mp3 Łukasz Kobeszko o ataku nożownika w Nicei i problemie integracji osób o korzeniach imigranckich we francuskim społeczeństwie ("Temat dnia/Gość PR24")

Problem z integracją osób o imigranckich korzeniach

1200_Manchester_EN.jpg
Ochroniarz nie zatrzymał terrorysty, bo bał się oskarżenia o rasizm. Zginęły 22 osoby

Publicysta zwrócił uwagę, że we Francji istnieje strukturalny problem integracji ludzi z 3-4 pokolenia, którzy mają korzenie imigranckie, ale są ciągle w pewien sposób wykluczeni i żyją na marginesie. Nie winiłby również służb za to, że nie zapobiegły atakowi.

- Wielokrotnie są one dokonywane przez pojedyncze osoby i trudno je przewidzieć w przeciwieństwie do akcji przeprowadzanych przez jakąś grupę terrorystyczną. To niezwykle trudne do wychwycenia. Sprawcy to często osoby pochodzące z biednych dzielnic i mające już wcześniej problemy z wymiarem sprawiedliwości. Towarzyszą im różnego rodzaju uzależnienia czy przeszłość związana z więzieniem, gdzie również mogły się radykalizować - zauważył Kobeszko.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Łukasz Kobeszko, publicysta
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 11.33

Polskie Radio 24/db