Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 20.11.2020

Jakub Jałowiczor: duże zmiany UE często "przepycha" po cichu

- Najpierw zaproponowano powiązanie funduszy unijnych z praworządnością tak, że kwestia praworządności dotyczyła przejrzystości wydawania tych środków (...). Jak się okazało, pod płaszczykiem pilnowania funduszy europejskich, zostały one powiązane z czymś, co tak naprawdę zależy od widzimisię najprawdopodobniej Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Gościa Niedzielnego" Jakub Jałowiczor.
Posłuchaj
  • Jakub Jałowiczor o powiązaniu budżetu UE z mechanizmem praworządności ("Temat dnia / Gość PR24")
Czytaj także

Szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedzieli w czwartek po wieczornym szczycie UE dalsze rozmowy na temat wypracowania kompromisu w sprawie warunkowości i jak najszybszego wdrożenia wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy. Wcześniej Polska i Węgry zagroziły zawetowaniem budżetu, jeśli wypłata środków zostanie powiązana z mechanizmem kontroli praworządności. W Polskim Radiu 24 zagadnienie komentował Jakub Jałowiczor.

karnowski1.jpg
"Mechanizm zniewolenia politycznego". Jacek Karnowski o działaniach UE ws. budżetu

"Inaczej rozumiano praworządność na początku"

Gość PR24 stwierdził, że w Unii Europejskiej nie pierwszy raz próbuje się przeprowadzić radykalną zmianę funkcjonowania wspólnoty przez "przepychanie jej po cichu". Jak uznał, nie jest to nic nowego, a to, co jest nowością, to fakt, że Polska tak twardo stawia swoje warunki.

- Najpierw zaproponowano (nawiasem mówiąc trzeba pamiętać, że Polska to zaakceptowała) powiązanie funduszy unijnych z praworządnością w ten sposób, że kwestia praworządności dotyczyła przejrzystości wydawania tych środków, które Unia Europejska przekazuje (...). Problem polega na tym, że w tym "cukierku" była niemiła niespodzianka, kiedy już się go "ugryzło" (...). Jak się okazało, pod płaszczykiem pilnowania funduszy europejskich, zostały one powiązane z czymś, co tak naprawdę zależy od widzimisię najprawdopodobniej Komisji Europejskiej, bo to jest niejasno określone - mówił Jakub Jałowiczor.

Czytaj więcej:

parlament europejski 1200.jpg
"To narzędzie do obalania rządów". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu budżetu UE z praworządnością

"W UE często tak się przeprowadza zmiany"

Jałowiczor dodał, że "skoro zgodziliśmy się na 1/3 czy 1/4 czegoś takiego", to teraz od Polski oczekuje się, że zgodzi się też na idące dalej rozwiązania. Zaznaczył, że ma wątpliwości, czy od początku należało się zgadzać na mechanizm kontroli praworządności przy wydawaniu środków, kiedy dotyczył on jedynie przejrzystości ich wydawania, bo już wówczas należało spodziewać się, że za jednym rozwiązaniem będą szły kolejne, coraz ostrzejsze kroki.

- Niestety zmiany w Unii Europejskiej często są w taki sposób przeprowadzane. Tak jak mieliśmy eurokonstytucję, która miała być w demokratyczny sposób przyjęta przez społeczeństwa europejskie, a kiedy to się nie udało, to ją przyjęto z pominięciem społeczeństw - podkreślił Jakub Jałowiczor.

Posłuchaj
24:48 PR24_MPLS 2020_11_20-15-32-41_Jałowiczor.mp3 Jakub Jałowiczor o powiązaniu budżetu UE z mechanizmem praworządności ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny")
Data emisji: 20.11.2020
Godzina emisji: 15.33

PAP/PR24/jmo