Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.11.2020

"Poczucie wyższości". Jarosław Guzy o postawie Niemiec w sporze o praworządność

- Ambicją polskiego rządu, który powstał po 2015 r., jest wyjście z pułapu średniego stopnia rozwoju, a w pewnym sensie i na miarę możliwość nawet konkurowania z Niemcami - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.

W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

Janusz Kowalski 1200.jpg
Janusz Kowalski: dzisiaj to Polska broni głównych wartości UE

Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Jarosław Guzy przypominał, że Niemcy, od rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. gdy do wspólnoty przystąpiła Polska, stały się szczególnym beneficjentem tej sytuacji. - Francja nie zauważyła, z punktu widzenia polityki, rozwijania gospodarki, że istnieje nasza część Europy. Niemcy natomiast poradziły sobie tu fantastycznie, rozkręciły swoją gospodarkę, korzystając z korzystnej dla obu stron współpracy gospodarczej. Rola Polski jako partnera Niemiec jest szczególnie istotna - zauważył.

Posłuchaj
12:43 _PR24_AAC 2020_11_21-17-35-18.mp3 21.11.2020 Jarosław Guzy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Ekspert dodał, że można zauważyć w Zachodniej Europie, a szczególnie w Niemczech, przekonanie, że suwerenność Polski można kupić, np. szantażem, poprzez nieprzyznanie środków europejskich, które nie zostaną Polsce przyznane. - Nie doceniono tego, że Polacy patrzą na to w zupełnie inny sposób, że suwerenności się nie sprzedaje - stwierdził.

"Pokazanie miejsca Polakom w zjednoczonej Europie"

- Polska chce się dynamicznie rozwijać i konkurować z krajami zachodnimi, docelowo zrównać z nimi poziomem życia i aspiracjami. Z punktu widzenia Niemiec, które zajęły dominująca rolę w Europie, jakiekolwiek aspiracje tego typy, a zwłaszcza kraju, który zgodnie ze stereotypem skazany jest na to, by pełnić podrzędną rolę i "dać się cywilizować", są nie do zaakceptowania. Pod tym względem elity niemieckie i media prowadzące prawdziwą kampanię medialną, podszyte są prawdziwym poczuciem wyższości i chęcią pokazaniem miejsca Polakom w zjednoczonej Europie - ocenił Jarosław Guzy.

Czytaj więcej:

Do przyjęcia przepisów uzależniających fundusze od praworządności potrzebna jest większość kwalifikowana, ale unijny budżet po 2020 roku, z którego wypłata pieniędzy miałaby być warunkowa, musi uzyskać jednomyślną akceptację wszystkich krajów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jarosław Guzy

Data emisji: 21.11.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka