Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Damian Zakrzewski 12.12.2020

Nowe zasady wypłaty środków UE. Ekspert: będą wstrzymane w przypadku korupcji

- Jeżeli zostanie udowodniona sytuacja korupcyjna to będzie oznaczało to, że państwo nie otrzyma kolejnych pieniędzy na ten cel - powiedział dr hab. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej. Wyjaśnił, że jego zdaniem ewentualne ograniczenia wypłat będą dotyczyły przypadków defraudacji pieniędzy.
Posłuchaj
  • Czego dotyczą ustalenia szczytu ws. budżetu UE? Ekspert wyjaśnia ("Gość PR 24")
Czytaj także

W czwartek w Brukseli doszło do zawarcia porozumienia dotyczącego budżetu UE oraz funduszu odbudowy. Polska i Węgry nie zgadzały się na powiązanie dostępu do unijnych środków od kwestii niesprecyzowanej praworządności. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia i wypracować rozwiązania zadowalające wszystkie strony.

Praworządność a dostęp do budżetu

budżet ue 1200 shutt.jpg
"To sukces wszystkich Polaków". Paweł Bejda o kompromisie ws. budżetu UE

Sprawę wypracowanych rozwiązań i tego jak będą one wyglądały w praktyce starał wyjaśnić się gość Polskiego Radia 24 dr hab. Artur Kozłowski. Jak zaznacza, w jego rozumieniu, ewentualne ograniczenia wypłaty środków będą dotyczyły dokładnego celu. - Procedura musi dotyczyć konkretnej sprawy. Musi zostać zatwierdzona przez państwa, KE i skierowana do TSUE. Jest to procedura, która musi trwać kilka miesięcy a nawet dwa lata. Zrozumiałem, że będzie się to odnosiło nie do zablokowania całego budżetu, ale jakiejś transzy dotyczącej konkretnego celu - wyjaśnił ekspert.

- Jeżeli zostanie udowodniona sytuacja korupcyjna to będzie oznaczało to, że państwo nie otrzyma kolejnych pieniędzy na ten cel. Będzie musiało zwrócić też niewłaściwie wydane środki w ramach tego konkretnego programu - dodał.

Czytaj również:

Artur Kozłowski został zapytany także o to czy ewentualne zastrzeżenia organów unijnych do praworządności dotyczących innych obszarów niż te związane z finansami będą miały przełożenie na dostęp do środków unijnych.

- Mechanizm, który został uzgodniony na szczycie unijnym dotyczy samych środków finansowych budżetu, który rozpoczyna się w 2021 roku i przez kolejne lata będzie dla nas dostępny. Moim zdaniem ewentualne kwestie łamania procedur będą procedowane oddzielnie - powiedział.

Posłuchaj
22:28 _PR24_AAC 2020_12_12-18-05-58.mp3 Czego dotyczą ustalenia szczytu ws. budżetu UE? Ekspert wyjaśnia ("Gość PR 24")

 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ewa Wasążnik
Gość: dr hab. Artur Kozłowski (ekspert ds. europejskich, Wyższa Szkoła Bankowa)
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 18:05

dz