Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 22.12.2020

"Choroba przebiega w podobny sposób, a szczepionka powinna być skuteczna". Dr Kuchar o nowej mutacji koronawirusa

- W znaczeniu klinicznym nowy szczep wirusa niewiele zmienia. Choroba przebiega w podobny sposób. Nie wydaje się też, aby nowe szczepionki nie były skuteczne w stosunku do tej odmiany wirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Posłuchaj
  • dr Ernest Kuchar o epidemii i nowym szczepie wirusa (Temat dnia)
Czytaj także

Odkąd w Wielkiej Brytanii odkryto nowy szczep koronawirusa, wiele krajów zdecydowało o zablokowaniu lotów z Wysp. Specjaliści z kolei stawiają pytanie czy szczepionki zakupione przez rządy państw będą działały także na tę mutację wirusa. 

szczepionka szczepienie 1200 free
Czy osoby, które przechorowały COVID-19, powinny się zaszczepić na koronawirusa?

- Wirusy RNA mają skłonność do mutacji. Najbardziej znamy wirusy grypy, które są w zasadzie inne co roku. I przez to musimy co roku dopasowywać skład szczepionek, bo inaczej by przestały działać - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ernest Kuchar. 


Posłuchaj
24:13 _PR24_AAC 2020_12_22-14-33-05.mp3 dr Ernest Kuchar o epidemii i nowym szczepie wirusa (Temat dnia)

- Mutowanie wirusów RNA, które - przypomnę - mają pojedynczy łańcuch RNA, tak jak ma koronawirus, sprawia, że przy kopiowaniu wirusa stale popełniane są drobne błędy. Te drobne błędy nazywamy mutacjami. W tej chwili wykryto ponad setkę różnych linii genetycznych nowego koronawirusa. W takim razie dlaczego jest taki hałas o tę linię, którą wykryto w Wielkiej Brytanii? - dodał ekspert. 

Duża zaraźliwość nowej mutacji 

Jego zdaniem przyczyną wspomnianego "hałasu" jest duża zaraźliwość mutacji. - W ostatnich miesiącach w południowo-wschodniej Anglii, czyli w tym najgęściej zaludnionym terenie, zwrócono uwagę na skokowy wzrost zachorowań, więc brytyjskie służby epidemiczne zaczęły badać, co jest tego przyczyną - zaznaczył lekarz. 

Jak stwierdził, okazało się, że "najbardziej prawdopodobną przyczyną jest właśnie pojawienie się nowej mutacji, która cechuje się większą zaraźliwością, czyli mówiąc prościej, łatwiej przenosi się z chorego na zdrowego". - To sprawia, że zakażeń było nadproporcjonalnie więcej - powiedział  gość PR24. 

Podkreślił również, że nowa mutacja nie różni się od starej w aspekcie klinicznym i w jej przypadku choruje się "tak samo ciężko". - Nie wydaje się, aby nowe szczepionki nie były skuteczne w stosunku do tej odmiany wirusa - podsumował Ernest Kuchar. 

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Ernest Kuchar (Warszawski Uniwersytet Medyczny) 

Data emisji: 22.12.2020

Godzina: 14.33

bartos