Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 03.01.2021

Prof. Majchrowski: część sędziów zapomniała chyba, że przede wszystkim przysięgali wierność Rzeczypospolitej

- Działania mające włączyć organy Unii Europejskiej do tego, by zmienić sytuację w Polsce, są działaniami, które trzeba odczytywać w kontekście podważania suwerenności państwa polskiego - powiedział prof. Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego.
Posłuchaj
  • Prof. Jan Majchrowski o postawie polskich sędziów i działaniach unijnych instytucji ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Część środowiska sędziowskiego próbuje podważyć powołanie prof. Jana Majchrowskiego na sędziego Sądu Najwyższego, kwestionują legalność tego wyboru, argumentując, że dokonała go niezgodna z konstytucją Krajowa Rada Sądownictwa.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

- Zgodnie z konstytucją żadna KRS, ani inna, nie powołuje sędziów. Robi to prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W jednej z gazet przeczytałem natomiast, że to minister Ziobro mnie powołał. Jednak niewątpliwie mnie oraz innym sędziom nominacje wręczał prezydent. Kiedy nie ma możliwości zmiany procedurą prawną, wtedy szuka się innych rozwiązań - podkreślił.

Posłuchaj
22:57 _PR24_AAC 2021_01_03-13-06-39.mp3 Prof. Jan Majchrowski o postawie polskich sędziów i działaniach unijnych instytucji ("Temat dnia/Gość PR24")

Sprawa dotarła nawet do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak prof. Majchrowski stwierdził, że "w myśl traktatów, nie ma on nic do kwestii polskiego sądownictwa".

- Sąd Najwyższy jest organem konstytucyjnym i nie ma możliwości w suwerennym państwie, by organ międzynarodowy, który nie jest usytuowany ponad polskimi organami konstytucyjnymi, zmieniał porządek prawny lub podważał konstytucyjne organy. Nie ma zresztą ku temu najmniejszych żadnych podstaw. Jeśli ktoś usiłuje to robić, to niech usiłuje. Chodzi chyba o to, by była wrzawa medialna - ocenił gość Tadeusza Płużańskiego.

Zdaniem prof. Jana Majchrowskiego, "część sędziów zapomniała chyba, że przede wszystkim przysięgali wierność Rzeczypospolitej Polskiej". Dodał również, że działania mające włączyć organy Unii Europejskiej do tego, by zmienić sytuację w Polsce, są działaniami, które trzeba odczytywać w kontekście podważania suwerenności państwa polskiego.

- Państwo, które traci suwerenność, traci de facto podmiotowość polityczną. Naród tracący suwerenność, traci wszystko. To tak jak pies, który znajdzie się na łańcuchu. Jego los zależy wtedy od tego, kto będzie trzymał koniec tego łańcucha. Na to się zgodzić nikt nie może - powiedział sędzia.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego
Data emisji: 03.01.2021
Godzina emisji: 13.07

Polskie Radio 24/db