Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 08.01.2021

"Trzeba iść w kierunku solidarności". Beata Kempa o wspólnych zakupach szczepionki przez UE

 - Jeżeli chcemy ograniczyć pandemię, to w krótkim czasie musi być zaszczepiona jak największa populacja - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa, komentując informacje o wynegocjowaniu przez Komisję Europejską dodatkowych 300 mln dawek szczepionki BioNTech/Pfizer dla całej UE.
Posłuchaj
  • Beata Kempa o wspólnych zakupach szczepionki przez UE (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także
Obecnie w Unii Europejskiej dopuszczone do użytku są dwie antycovidowe szczepionki – BioNTech/Pfizer (dotychczasowe unijne zamówienie wynosiło 300 mln dawek) oraz Moderna (160 mln dawek). W piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła możliwość podwojenia (formalnie decyzję o skorzystaniu muszą podjąć kraje UE) zarezerwowanych dawek BioNTech/Pfizer do łącznie 600 mln. 
ursula1200.jpg
Von der Leyen: żaden kraj UE nie może negocjować ani zawierać równolegle umów na szczepionki
Beata Kempa przypomniała, że jeżeli chcemy ograniczyć pandemię, to w krótkim czasie musi być zaszczepiona jak największa populacja. - Dlatego solidarność na poziomie UE jest wskazana. Pozytywnie oceniam te działania. W zakresie walki z pandemią trzeba iść w kierunku solidarności - powiedziała.
Tymczasem służby prasowe Kremla poinformowały o rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematem miała być "współpraca w walce z pandemią koronawirusa" i możliwość "wspólnej produkcji szczepionek". 

Gość Polskiego Radia 24 zauważyła, że nie było w tej sprawie zdecydowanego dementi. - UE to również gra interesów i pieniądze. Szczepionki to też duża operacja finansowa i biznes. Rozmowa Putin-Merkel mogła dotyczyć wielu obszarów pandemii. Wspólna produkcji szczepionki byłaby jednak wyłamaniem się z solidarności - podkreśliła Beata Kempa. 

Czytaj także: 

Jej zdaniem brakuje eksperckiej dyskusji ws. bezpieczeństwa szczepionek. - Gdyby szczepionki były niebezpieczne, to nie zostałyby dopuszczone do rynku. Pojawiają się jednak teorie spiskowe. Ludzie obserwują proces szczepień, dyskutują na ten temat. Każda nowinka medyczna długo nie może się przebić ze swoim dobrodziejstwem, potem jednak staje się standardem. Ludzie mają prawo pytać, trzeba im rzetelnie odpowiadać - podsumowała europoseł PiS.

Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Beata Kempa (europoseł Solidarnej Polski)
Data emisji: 8.01.2020
Godzina emisji: 14.09

PR24