Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 03.02.2021

"Rządowy program nie jest radykalny". Publicysta o polityce energetycznej Polski do 2040 r.

- Umiejętne balansowanie stanowiskiem popierającym pójście w Stronę Zielonego Ładu, jednocześnie chwytanie wyborców, którzy są temu przeciwni, nie jest złą strategią, tylko trzeba to komunikacyjnie rozegrać - komentował publicysta Paweł Krulikowski, odnosząc się do sprzeciwu Solidarnej Polski wobec stanowiska rządu ws. polityki energetycznej. W dyskusji udział wzięli również Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność") oraz Michał Płociński ("Rzeczpospolita").

Solidarna Polska poinformowała, że nie poparła uchwały rządu ws. polityki energetycznej Polski do 2040 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zdecydowaną większością głosów przy dwóch głosach sprzeciwu - Zbigniewa Ziobry i Michała Wójcika.

dymy klimat stock 1200.jpg
Powrót USA do porozumienia paryskiego. "Za tą decyzją stoją inwestycje warte biliony dolarów"

Mateusz Kosiński przypominał, że Solidarna Polska po raz kolejny przedstawia odrębne stanowisko w ramach uchwał rządu i jest to szersza taktyka kwestionowania pewnych relacji między rządem a Brukselą. - Jednak przeora to branżę energetyczną i wydobycia w Polsce, będziemy zamykać niedawno powstałe bloki elektrociepłowni, rozwiązania powinny nie być systemowe a indywidulane - komentował konsekwencje wprowadzenia Zielonego Ładu publicysta. 

- Nie rozmawiamy o kwestii abstrakcyjnej, mówi się o redukcjach, wskazane są kopalnie, często rentowne, które trzeba zamykać. Są regiony czy miasta, dla których wprowadzenie tego programu będzie oznaczało zapaść, taką, jaka miała miejsce w latach 90. ub. wieku, która wprowadziła prywatyzacja i rozkradanie majątku narodowego - argumentował.

Michał Płociński ocenił, że Solidarna Polska w swoim sprzeciwie demonstruje wyobrażony przez siebie polski pogląd prawicowy. - Wszystko, co robi, ma być supertradycjonalistyczne, po raz kolejny udaje Konfederację wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, nawet jeśli to nie ma większego sensu. Rząd nie idzie radykalną drogą transformacji gospodarczej, pokazuje, że stara się walczyć o polskie interesy gospodarcze. To, że UE postawiła na Zielony Ład, jest nie tylko przesądzone, ale wydaje się racjonalnym wyjściem - stwierdził.

Paweł Krulikowski stwierdził, że przerysowany radykalizm Solidarnej Polski może być atutem. - Trzeba go jednak w taki sposób przedstawiać, a nie jest to wykorzystywane jako karta przetargowa. Program opublikowany przez rząd nie jest radykalny (...) Solidarna Polska chce tu coś ugrać, a jeżeli zostanie to przedstawione jako pluralizm, to może skorzystać na tym cała Zjednoczona Prawica - powiedział politolog.

Posłuchaj
20:58 PR24_mp3 2021_02_03-08-35-23.mp3 03.02.2021 (Polskie Radio 24 / Debata Poranka) 

Rząd podczas wtorkowego posiedzenia przyjął uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. PEP opiera się na trzech głównych filarach: sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza. Solidarna Polska poinformowała, że ministrowie ugrupowania nie poparli uchwały.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Mateusz Kosiński, Michał Płociński, Paweł Krulikowski

Data emisji: 03.02.2021

Godzina emisji: 8.35

PR24/ka