Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 25.09.2021

Prof. Jan Majchrowski: TSUE znalazł się na granicy śmieszności

- W tym momencie TSUE staje się nie tyle mało potrzebny, ile groźny, uruchamia pewne mechanizmy, które nie realizują idei Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Majchrowski, sędzia SN Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, komentując decyzje TSUE ws. Turowa.
Posłuchaj
  • Prof. Jan Majchrowski decyzji TSUE ws. Turowa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta potwierdził, że Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało rekomendację, żeby Polska złożyła w toczących się postępowaniach wniosek o wyłączenie sędzi Rosario Silvy de Lapuerty z orzekania TSUE w sprawie kopalni Turów.

mid-21923132 (2).jpg
"Irracjonalna decyzja TSUE". Piotr Cywiński o sporze wokół Turowa

Jak zaznaczył prof. Jan Majchrowski, TSUE jako organ powołany, by kontrolować prawo europejskie, to czy traktaty są przez poszczególne państwa członkowskie wypełniane, jest potrzebny. - Pytanie, co się dzieje, gdy sam strażnik postanowień traktatowych odstępuje od tych traktatów. TSUE otrzymał władzę nie od Komisji Europejskiej, ale od poszczególnych państwa członkowskich, które zgodziły się na Unię Europejską i zawarły traktaty - przypominał.

- Jest wniosek o wyłączenie z dalszego postępowania sędzi Rosario Silvy de Lapuerty, są uwagi eurodeputowanego Jacka Saryusza-Wolskiego, że niezgodne jest z obecnymi w Europie zasadami postępowania, żeby ten sam sędzia weryfikował swoje własne decyzje - dodał.

Gość audycji ocenił, że "TSUE znalazł się na granicy śmieszności". - Mamy środek zabezpieczający, który jest w swoich efektach bardziej surowy niż finalny werdykt, w oczywisty sposób niewykonywalny i arbitralny, prowadzący do tego, że za jakiś czas Polacy będą mieli całej UE serdecznie dosyć - komentował decyzję Trybunału - podkreślał prof. Jan Majchrowski.

Posłuchaj
25:44 PR24 2021_09_25-15-33-30.mp3 Prof. Jan Majchrowski decyzji TSUE ws. Turowa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy.

W maju TSUE przychylił się do wniosku Czechów i nakazał wstrzymanie wydobycia do momentu wydania orzeczenia. Czesi żądali wtedy od Polski 5 milionów euro dziennie kary na rzecz budżetu UE, jeżeli Polska nie zaprzestanie wydobycia. Polska złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. Od tamtej pory trwają polsko-czeskie negocjacje.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Jan Majchrowski

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka