Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 25.09.2021

Piotr Naimski: działania UE ograniczają naszą suwerenność

- Coraz dalej idące pomysły z Brukseli, zaciskające reżim podatkowy, wypychają węgiel z gospodarek, przede wszystkim z polskiej, najbardziej w Europie opartej na węglu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Posłuchaj
  • Piotr Naimski o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Wiceprezes Trybunał Sprawiedliwości UE Rosario Silva de Lapuerta wydała w poniedziałek postanowienie, nakładając na Polskę 500 tys. euro kary dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

tsue 1200 free (1).jpg
Prof. Jan Majchrowski: TSUE znalazł się na granicy śmieszności

Piotr Naimski pytany o bezpieczeństwo energetyczne Polski stwierdził, że  w dającej się przewidzieć przyszłości będziemy mieli zapewnioną dla każdego w naszym kraju energię elektryczną, dodał jednak, że warunki, którymi jesteśmy poddawani, zewnętrzne regulacje i naciski dotyczące działania sektora energetycznego, są dla Polski skrajnie niekorzystne.

- Turów jest ważny lokalni, ale i regionalnie. Kopalnia daje pracę tysiącom ludzi, elektrownia istotna jest dla stabilności systemu energetycznego i zaopatrzenia całej Polski w energię elektryczną, nie możemy się tego pozbyć i pozamykać z dnia na dzień, co byłoby zresztą technicznie niemożliwe - zauważył.

Gość audycji przypominał, że Polska ma wynegocjowane przez premiera Morawieckiego na posiedzeniu Rady Europejskiej prawo do własnej drogi dochodzenia do gospodarki, która nie wydziela dwutlenku węgla. - Jestem optymistą, my Polacy jesteśmy mocnym narodem, Polska jest poważnym i dużym krajem, damy sobie radę, ale nie będzie się bez kłopotów, będzie z problemami i kryzysami, będzie wymagało to twardości politycznej ale i w realizacji podjętych planów - stwierdził.

Piotr Naimski zwracał uwagę, że inwestycje w energetyce np. Baltic Pipe, często wymagają wieloletnich wysiłków. - Takie przedsięwzięcie, jak budowa energetyki jądrowej będzie wymagało 12 lat. To strategiczne przedsięwzięcie i musimy być w tym niezwykle konsekwentni, to da nam zwycięstwo - powiedział.

Posłuchaj
21:47 PR24 2021_09_25-17-07-25.mp3 Piotr Naimski o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Dzisiaj niestety zaciera się różnica pomiędzy pojęciem niepodległości, która jest niepodzielna, a suwerenności, która może być ograniczana. Działania zewnętrzne, płynące z Unii Europejskiej ograniczają nam suwerenność - podsumował.

Czytaj także: 

Wniosek o wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów do Komisji Europejskiej i do TSUE złożyły Czechy. Według strony czeskiej wydobycie w Turowie negatywnie wpływa na środowisko terenów leżących po czeskiej stronie granicy.

Europoseł PiS Jacek Sarysz-Wolski skierował w piątek interpelację do Komisji Europejskiej, pytając, czy wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności, kiedy podejmowała decyzję ws. kopalni Turów

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Piotr Naimski

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka