Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Katarzyna Pyssa 10.10.2021

"Mamy duży problem ze skuteczną regeneracją". Jankowska o konieczności dbania o zdrowie psychiczne

- Wiele osób nawet nie daje sobie przyzwolenia, żeby przez chwilę nic nie robić. Musimy nauczyć się traktować priorytetowo swoje potrzeby, swoje zdrowie i regenerację - powiedziała w Polskim Radiu 24 psycholog Marzena Jankowska. Na 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

praca stres zmęczenie skutek 1200.jpg
Nie masz na nic siły? "Jesteśmy pokoleniem zmęczonych ludzi"

Celem ustanowionego święta jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi, jak również na tempo życia, rozwój cywilizacji, życie w stresie (szczególnie w czasie trwania pandemii COVID-19 i związanej z tym izolacji społecznej) i brak właściwego odpoczynku, co sprzyja rozwojowi zaburzeń psychicznych. W Polsce prawie 8 mln osób w wieku od 18 do 64 lat cierpi na zaburzenia psychiczne.

O tym, kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty mówiła w Polskim Radiu 24 psycholog Marzena Jankowska. - Jeśli stan smutku się przedłuża i mamy poczucie, że sobie nie radzimy, że tracimy energię i jesteśmy permanentnie wyczerpani, to wtedy warto sięgnąć po profesjonalną pomoc - wskazała.

Posłuchaj
22:09 _PR24_AAC 2021_10_10-13-05-55.mp3 Marzena Jankowska o konieczności dbania o zdrowie psychiczne (Temat dnia/Gość PR24)

Podkreśliła, że w trudnym momencie warto zadać sobie pytanie "czy jest mi ciężko, czy jest mi źle?". - Bo jeśli jest mi ciężko, ale widzę światełko w tunelu, mam cel, to znaczy, że jest w porządku, ten stan jest naturalny. Natomiast jeżeli czujemy, że jest nam źle, widzimy na horyzoncie tylko ciemność i znikąd pomocy, to jest moment, żeby zwrócić się do specjalisty - tłumaczyła. 

Pytana o negatywny wpływ pandemii na stan psychiczny wielu osób, powiedziała, że trudności w radzeniu sobie z tą sytuacją wynikają przede wszystkim z tego, że "pandemia oznacza zmianę".

Pandemia a zdrowie psychiczne

- Ciężkie jest tutaj zwłaszcza to, że COVID-19 jest zjawiskiem kompletnie nam nieznanym i nie wiemy czego się spodziewać, a z takim stanem ludzie różnie sobie radzą. Niektórzy mają większą niż inni potrzebę przewidywalności - stwierdziła ekspert. - Dla wielu osób trudna okazała się też zmiana trybu życia w postaci przejścia na pracę zdalną - dodała.

Psycholog przyznała, że jako społeczeństwo "mamy duży problem z tym, żeby skutecznie się regenerować". - Wiele osób nawet nie daje sobie przyzwolenia, żeby przez chwilę nic nie robić - zwróciła uwagę. - Musimy nauczyć się traktować priorytetowo swoje potrzeby i swoje zdrowie - powiedziała, podkreślając, że regeneracja ma kluczowe znaczenie, by odbudować zasoby energii.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadziła: Magdalena Złotnicka

GośćMarzena Jankowska (psycholog)

Data emisji: 10.10.2021

Godz. emisji: 13.06

kp