Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 14.02.2022

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Marek Zuber: trzeba było to zrobić

- Widzę także minusy związane z tarczami antyinflacyjnymi, ale wydaje się, że pomimo tego trzeba było to zrobić. Dzisiejsze dane z Czech potwierdzają, że dwucyfrowa inflacja chyba w Polsce wystąpi - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.

Inflacja w Czechach wyniosła w styczniu 9,9 proc. - poinformował tamtejszy urząd statystyczny. Znaczny wzrost cen odnotowano także na Słowacji, gdzie inflacja jest najwyższa od prawie 18 lat. Na Węgrzech roczna inflacja wzrosła w styczniu do 7,9 proc., czyli do poziomu najwyższego od 2007 r.

"Rośnie ryzyko spirali inflacyjnej"

Marek Zuber zwrócił uwagę na dane dotyczące inflacji w Czechach, zaznaczył także że choć można krytykować niektóre rozwiązania tarczy antyinflacyjnej, to jej wprowadzenie wydaje się konieczne. - Wprowadzenie tarcz zmniejszyło nam prawdopodobieństwo tego, że inflacja przekroczy 10 proc. Mamy przed sobą kilka miesięcy ryzyka, że tak się stanie, prawdopodobieństwo jest bardzo duże - stwierdził ekspert. Dodał także, że duże znaczenie może mieć przekroczenie psychologicznego progu 10 proc. inflacji.

- Jeżeli szczyt inflacji będziemy mieli teraz, na początku roku, to rośnie ryzyko spirali inflacyjnej. To jest najgorsze, co może się zdarzyć. Jeżeli ta spirala miałyby wystąpić, konsekwencje tego byłyby daleko poważniejsze niż to, co widzimy obecnie (…). Koszt podwyższania stóp procentowych byłby potężny, wejście w recesję byłoby pewne. Jeżeli tak byśmy do tego podeszli, to wszystkie minusy związane z tarczami antyinflacyjnymi są mniej istotne - ocenił i zaznaczył, że tarcze antyinflacyjne mają sens i dobrze, że są w tej chwili wprowadzane.

Posłuchaj
19:54 PR24_mp3 2022_02_14-14-08-16.mp3 Marek Zuber o rozwiązaniach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

W ramach tarczy antyinflacyjnej został obniżony VAT na paliwo - do 8 proc., VAT na żywność - do 0 proc., a także na gaz - do 0 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd - do 5 proc. (obniżka z 23 do 5 proc.) i na ciepło - do 5 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły r/r o 8,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Zuber

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 14.08

PR24/ka