Radia Wolności

Zagadki z dziedziny chemii

Który pierwiastek znany jest ze swojej życiodajnej funkcji? Dlaczego różnego rodzaju materiały narażone są na zniszczenie? Zapraszamy do wysłuchania zagadek, przygotowanych przez dr Magdalenę Osial z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com
O Audycji

ZAGADKA 1

Ta cząsteczka to jeden ze składników powietrza. Występuje w postaci bezwonnego gazu. Pierwiastek ten jest niezbędnym elementem życia, a przede wszystkim procesu oddychania. Jego nadmiar może być bardzo groźny dla naszego organizmu i przyczynić się do szybszego starzenia oraz powstawania wielu chorób. Odkrycie tego pierwiastka przypisuje się polskiemu alchemikowi Michałowi Sędziwojowi, który nazwał go "pokarmem żywota". W późniejszym czasie funkcjonował również pod nazwą kwasoród i oxygenium. O jaki pierwiastek chodzi?

ZAGADKA 2

Rdza to częste zjawisko, które mogą zaobserwować bardzo często posiadacze aut i motocykli. To produkt powstający w wyniku utleniania żelaza i pierwiastków. Proces ten przyspiesza sól. Jeśli chcemy ochronić materiał przed rdzą, możemy zastosować impregnaty, lakiery czy żywice. Nawet materiały plastikowe lub żelbetonowe mogą być podatne na niszczenie. Jaką nazwę nosi proces, występujący w miejscu styku danego materiału z otaczającym go środowiskiem?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, w którym znajdą Państwo odpowiedzi na pytania.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Krzysztof Michalski

Gość: dr Magdalena Osial (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 21.33

kb/kh

Playlista