Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agnieszka Paciorek 13.07.2011

Odpoczywać trzeba umieć

– Żeby dobrze odpocząć należy myśleć przede wszystkim o sobie, a nie o innych ludziach. Wybierać takie formy aktywności, które nam sprawią przyjemność a nie takie, którym chcemy zaimponować znajomym – zwraca uwagę psycholog społeczny.
Odpoczywać trzeba umiećGlow Images/East News

Nie jest łatwo dobrze wypocząć. Wie to zapewne każdy, kto choć raz wrócił z urlopu zmęczonym. O tym, jak odpoczywać i czego się podczas urlopu czy wolnego czasu wystrzegać mówiliśmy w audycji "Na cztery ręce".

Według Tomasza Łysakowskiego-psychologa społecznego, Polacy bardziej koncentrują się na zastanawianiu nad tym, czy już wypoczęli, niż na samym wypoczynku. – Wyjeżdżając np. na weekend na działkę ludzie myślą sobie: mam okazję by odpocząć. I co się dzieje? Tak się przejmują tym, że teraz odpoczywają, że stresują się, czy już odpoczęli, czy jeszcze nie – tłumaczy Tomek Łysakowski.

Gość Bogusi Marszalik i Huberta Augustyniaka, zwraca uwagę, że do odpoczynku trzeba podchodzić z odpowiednim nastawieniem. – Najpierw trzeba zadać sobie pytanie czy dana forma aktywności pasuje nam czy raczej osobom, z którymi zamierzamy odpocząć albo też czy wybieramy coś, np. skok na bungee, bo nam to sprawi przyjemność czy raczej zależy nam na tym by było się czym pochwalić – zwraca uwagę Tomek Łysakowski. Mając na uwadze właśnie zaimponowanie innym, nie uda nam się wypocząć.

Podkreśla też, że marnowanie czasu przeznaczonego na wypoczynek bardzo stresuje. Radzi więc, aby czas wolny czy urlop dokładnie zaplanować. – Należy pilnować, by nie tracić czasu na głupoty – mówi.

– Żeby dobrze odpocząć należy myśleć przede wszystkim o sobie, a nie o innych ludziach – podkreśla. Mając to na uwadze nie można jednoznacznie stwierdzić, że odpoczynek aktywny będzie lepszy od odpoczynku pasywnego, np. oglądania telewizji, czy na odwrót. Każdy człowiek ma inne potrzeby i w połączeniu z tym, czym się zajmuje nie można z góry założyć, co będzie dla niego dobre.

Tomasz Łysakowski podaje przykład robotnika budowlanego i osoby pracującej umysłowo. Dla tego pierwszego spędzenie kilka godzin przed komputerem czy telewizorem może być przyjemnością, natomiast dla osoby, która w swojej pracy musi często korzystać z Internetu, bardziej korzystny i relaksujący będzie aktywność fizyczna, np. jogging lub jazda na rowerze. Szczegóły w rozmowie z Tomaszem Łysakowskim.

Jak wynika z sondy umieszczonej na stronie Czwórki: Twój sposób na odpoczynek; najbardziej popularną formą odpoczynku słuchaczy Czwórki jest spotkanie z przyjaciółmi (25%). Dalej pojawiły się kolejno odpowiedzi: co to znaczy odpoczynek (21%), wypad na działkę i grill ze znajomymi (18%), dobra książka na wygodnej kanapie (12%) i na końcu egzotyczne wakacje (6%).

ap