Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 07.03.2018

O Marcu’68: Dla wielu to było przebudzenie

„Marzec '68 jest dla mnie symbolem drogi do wolności i symbolem solidarności” - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas debaty „Marzec '68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi”.  „Bez Marca nie byłoby pewnie później »Solidarności«” – zaznaczył premier. O znaczeniu Marca’68 mówił w audycji Północ-Południe historyk prof. Antoni Dudek z UKSW.
Mateusz Morawiecki  podczas debaty pt. Marzec 68 Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi w ramach obchodów 50. rocznicy Marca 68 w Warszawie,Mateusz Morawiecki podczas debaty pt. „Marzec '68 Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi” w ramach obchodów 50. rocznicy Marca ‘68 w Warszawie, PAP/Radek Pietruszka

50 lat temu, 8 marca 1968 roku, na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec protestacyjny przeciwko decyzji zakazującej wystawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym oraz relegowaniu z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Demonstrujący studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz „aktyw robotniczy”. Wiec na uniwersytecie dał początek fali studenckich protestów w całym kraju.

Według prof. Antoniego Dudka Marzec’68 jest szczególnym z polskich kryzysów. - Mamy w nim dwie warstwy. Z jednej strony był to bunt młodzieży, której chodziło o to, by władza przestrzegała konstytucji, media nie kłamały i nie biło się uczestników pokojowych wieców. Mieliśmy też kampanię antysemicką, która wyrządziła Polsce wizerunkowe straty. Prawdą jest, że ponosi za to winę partia, ale nie zmienia to faktu, że w tej kampanii w sposób bierny uczestniczyła duża rzesza Polaków – powiedział historyk.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Marzec’68 był dla wielu młodych ludzi pierwszym zderzeniem z tamtym systemem. – Oni zdawali sobie sprawę, że rządzą komuniści z nadania Moskwy, ale co innego znaleźć się w ogniu wydarzeń i być relegowanym ze studiów. Dla wielu ludzi był to moment zwrotny, gdy zobaczyli prawdziwe oblicze systemu realnego socjalizmu. To było przebudzenie. Marzec’68 to też koniec dominacji w partii przedwojennych komunistów, doszło do władzy inne pokolenie – mówił prof. Antoni Dudek.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Wszystkie audycje Północ-Południe

_____________________

Data emisji: 07.03.2018

Godzina emisji: 21:37