Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 29.06.2019

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Westerplatte archetypem polskich postaw

- We wrześniu 1939 roku na Westerplatte wykuł się polski genotyp II wojny światowej - walki o wartości w obliczu przeważającego wroga. To definiuje również polskie postawy wobec komunizmu po roku 1945. Dlatego Westerplatte jest tak ważne - mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również były szef Solidarności Janusz Śniadek i historyk prof. Wiesław Wysocki.  
Posłuchaj
  • 29.06.19 Debata w PR24. Spór o Westerplatte
Czytaj także

"Czy wzorem dla kilku posłów są czasy stalinowskie?" - takim pytaniem skomentowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz projekt ustawy o muzeum na Westerplatte. Inicjatorów projektu, który ma umożliwić odpowiednie zagospodarowanie terenu, porównała również do hitlerowców oraz milicjantów i żołnierzy strzelających do stoczniowców w grudniu 1970 r.


Czytaj także
pap_dulkiewicz1200.jpg
Internauci nt. wpisu Aleksandry Dulkiewicz.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańskiej wskazał, że kwestie historyczne nie są najmocniejszą stroną prezydent Aleksandry Dulkiewicz. - To drastyczne porównanie legalnie wybranych władz w demokratycznych wyborach do opcji narzuconej przez Związek Sowiecki. Przyzwyczaiłem się, że tych kwestiach pani prezydent zaskakuje, niestety negatywnie - powiedział Karol Nawrocki. Jego zdaniem semantyka używana przez gdańskich samorządowców ws. Westerplatte jest daleka od logiki i prawdy. - Używanie słów jak "obleganie" i "wywłaszczenie" jest niewłaściwe. Westerplatte jest ważnym symbolem dla wszystkich Polaków, jest sprawą polską - dodał gość Polskiego Radia 24.  

Były szef Solidarności Janusz Śniadek uważa, że porównania do czasów stalinowskich i szukanie korzeni w Wolnym Mieście Gdańsku doprowadza do spustoszeń w umysłach młodych ludzi. - Młodzieży może się wydawać, że tamte hekatomby były żartem. To jest zbrodnia na stanie świadomości polskiej młodzieży - powiedział Janusz Śniadek. Podkreślił przy tym, że Westerplatte to "Polskie Termopile". -  Przywracanie tych miejsc państwu, a więc wszystkim Polakom nazywa się zawłaszczeniem. Tymczasem to jest dokładnie odwracanie tego procesu - zauważył były szef Solidarności. 


Czytaj także
sellin 1200.jpg
Jarosław Sellin: proponujemy, żeby Gdańsk wszedł do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte

Prof Wiesław Wysocki przypomniał, że papież Jan Paweł II zadał każdemu z nas Westerplatte. - Westerplatte dzisiaj też jest zadaniem. Okazuje się bowiem, że wraca tradycja Wolnego Miasta Gdańska. Natomiast przyszłe muzeum Westerplatte już teraz broni polskiej racji stanu - powiedział. Jego zdaniem dotychczasowa polityka historyczna władz Gdańska była antypolska. - Nie można oddawać inicjatywy w ręce, które chcą szkodzić polskiej racji stanu. Chciałbym, żeby samorząd gdański włączył się w to przedsięwzięcie, ale nie na zasadzie szkodnika. Pomocniczość powinna być elementem wspólnym. Interes i polska racja stanu wymaga współdziałania. Mam jednak podejrzenia, że chodzi o szkodnictwo polskiej racji stanu - tłumaczył historyk.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce przekazać ok. 150 milionów złotych na budowę na Westerplatte muzeum, które będzie ukazywało heroizm polskich żołnierzy stawiających opór agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę w 1939 r.

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz

Data emisji: 29.06

Godzina emisji: 9.06

PR24