Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.12.2019

Rok 2019 w polityce międzynarodowej. Publicyści i eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia

Jak wyglądał 2019 rok w polityce międzynarodowej? Które wydarzenia były kluczowe dla losów Polski i świata? Na te pytania w debacie PR24 próbowali odpowiedzieć eksperci i publicyści: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Piotr Cywiński (Sieci).
Posłuchaj
  • Publicyści podsumowali 2019 rok w polityce międzynarodowej (Debata PR24)
Czytaj także

Czy wygrana Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich przyniosła znaczące zmiany w stosunkach ukraińsko-rosyjskich i wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa na wschodzie Europy? Prof. Jacek Reginia Zacharski zauważył, że wszyscy oczekiwali wobec nowego przywódcy głębokich przemian. - Wiele się jeszcze w tej sprawie nie wydarzyło, ale potencjał już został zarysowany - powiedział politolog.

Czytaj więcej
grupa normandzka pap 1200.jpg
Szczyt grupy normandzkiej. Ekspert: nikt nie spodziewał się przełomu

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rozmowy Putin-Zełenski. Prezydent Ukrainy ocenia: był remis

Dodał on, że z perspektywy politycznej dla Ukraińców kluczowe jest to, kto ich może wesprzeć w zarządzaniu intensywnością konfliktu z Rosją. - Tutaj ewidentnie chodzi o formułę formatu normandzkiego i stosunki z Niemcami. Tu pojawił się więc dodatkowy potencjał wraz z Wołodymyrem Zełenskim - stwierdził prof. Jacek Reginia Zacharski.

Stany Zjednoczone znów patrzą na Europę

Tomasz Sakiewicz zwrócił zaś uwagę na coraz silniejszy sojusz polsko-amerykański, który pozytywnie wpływa na wszystkie kraje naszego regionu. - Stany Zjednoczone podjęły działania, które mają doprowadzić do bilateralnego sojuszu z Polską poszerzoną o pewne powiązania z międzymorzem. W Waszyngtonie widzą w tym poważny projekt polityczny - stwierdził redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Publicysta zauważył, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą być dla Stanów Zjednoczonych drogą do powrotu na Stary Kontent. - Chodzi im o wpływy militarne, polityczne oraz o rynki zbytu. Kraje naszego regionu cały czas się rozwijają i są z coraz większym potencjałem - zauważył gość PR24.

Rosja wraca do korzeni

Piotr Cywiński wskazał z kolei na coraz dziwniejsze zachowania Rosji. Przywołał w tym kontekście ostatnie wypowiedzi Władimira Putina, który stwierdził, że przyczyną drugiej wojny światowej nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku i oskarżył Polskę o kolaborowanie z Hitlerem.

Czytaj więcej
premier_oświadczenie663.jpg
Premier: Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to świadomie

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Polska chce odwrócić sytuację". MSZ Rosji o reakcjach na słowa Putina

- Putin wraca do takiej starej narracji historycznej. Próbuje się stworzyć wrażenie, że Rosja jest osaczana przez samych złych. To jest świadome działanie, stara sprawdzona KGB-owska metoda - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Debata w PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki), Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Piotr Cywiński (Sieci)

Data emisji: 31.12.2019

Godzina emisji: 22.06

jp