Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 18.11.2018

Afera KNF. Czy państwo działa dobrze?

Czy będzie sejmowa komisja śledczą ds. zbadania afery wokół KNF? Jak zapobiegać systemowym problemom? Na te pytania próbowali odpowiedzieć na antenie Polskiego Radia 24 działacze młodzieżowych struktur politycznych. Gośćmi byli: Nathan Organ (Forum Młodych PiS), Nikodem Kacprzak (Młodzi Demokraci PO), Maciej Skrzynecki (Młodzi Nowocześni), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie).

- Obok śledztwa prokuratorskiego, podobnie jak to miało przy aferze Rywina powinna się pojawić komisja śledcza z przewodniczącym pochodzącym z innej od PiS partii. Pozwoliłoby to opozycji dochodzić swoich praw, a rząd pokazałby w ten sposób, że zależy mu na rzetelnym i odpowiedzialnym wyjaśnieniu tej sprawy - uważa Nikodem Kacprzak. Członek młodzieżówki PO zwrócił też uwagę na fakt przeniesienia śledztwa w tej sprawie do katowickiej prokuratury, która - według niego - "jest lojalna wobec ministra sprawiedliwości".

Nathan Organ stwierdził, że "rozmowa między Markiem Chrzanowskim, a Leszkiem Czarneckim była naganna i nie powinna mieć miejsca". - Dlatego cieszę się, że prezes KNF bardzo szybko podał się do dymisji - dodał. Gość programu zauważył również, że "komisja śledcza powinna być tworzona, gdy odpowiednio nie reagują organy państwa, tak jak to miało miejsce w przypadku afery Amber Gold". - Prokuratura wtedy dostała sygnały od KNF, po to, aby miesiąc później umorzyć jakiekolwiek postępowanie w tej sprawie. W tym przypadku dwa dni zajęło wszczęcie działań organom państwa. Premierowi bardzo zależy, żeby wyjaśnić tę kwestię. Dajmy czas prokuraturze na wyjaśnienie tej sprawy - apelował działacz Forum Młodych PiS.

- Marek Chrzanowski niekoniecznie zrozumiał, że źle postąpił, bo w momencie jego rezygnacji ze stanowiska poszedł do mediów komunikaty mówiące, że cała afera jest spiskiem jakiegoś układu, a nie jego winą - zaznaczył gość programu z młodzieżówki Nowoczesnej. Maciej Skrzynecki stwierdził, że oprócz propozycji korupcyjnej znacznie ważniejszym wątkiem jest tzw. "plan Sokala". - Przewodniczący Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i członek Komisji Nadzoru Finansowego chciał tego, żeby Getin Bank znalazł się na krawędzi upadku i mógł zostać przejęty za "złotówkę". Dążenie do upadku prywatnej firmy, po to aby mogła ona zostać przejęta przez państwo jest niedopuszczalne - dodał.

Jakub Drożdż przypomniał, że "każdy urzędnik państwowy powinien traktować swoją pracę, jak służbę". - W przypadku KNF to zawiodło. Trzeba wymyślić sposób na to, jak weryfikować takie osoby i uniemożliwić im dostawanie się do tak ważnych instytucji publicznych. Dobrze, że w tym przypadku tak szybko zareagował premier i prokuratura podjęła zdecydowane kroki - mówił członek "Młodej Prawicy".

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Jan Białostocki.

PR24/PAP/jp

____________________ 

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 10:06