Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 27.01.2014

Kalendarz jako narzędzie polityki

W "Skarbcu nauki polskiej" spotkaliśmy się z drem Michałem Choptianym, autorem projektu naukowego - finalisty konkursu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest doskonalenie umiejętności młodych badaczy w zakresie popularyzowania nauki.
Kalendarz jako narzędzie politykiJennifer Kumar/Flickr, lic. CC
Posłuchaj
  • Dr Michał Choptiany o swoim projekcie "Jan Brożek i kalendarze. Nowożytna nauka w służbie polityki wyznaniowej" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Czytaj także

Po raz drugi Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej organizowała konkurs popularyzatorski INTER w ramach programu SKILLS. Do finału dotarło 13 osób reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Ich zadaniem była krótka prezentacja swoich interdyscyplinarnych projektów badawczych w sposób atrakcyjny i przystępny.
Jednym z finalistów jest dr Michał Choptiany z Wydziału Artes Liberales UW, który przedstawił założenia projektu zatytułowanego "Jan Brożek i kalendarze. Nowożytna nauka w służbie polityki wyznaniowej". W "Skarbcu nauki polskiej" opowie o szczegółach swoich naukowych dociekań, które koncentrują się na reformie kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w końcu XVI wieku, na konsekwencjach tych zmian dla życia różnych wspólnot wyznaniowych oraz na znaczeniu naukowej chronologii dla kultury umysłowej Europy Środkowo-Wschodniej.

Z drem Michałem Choptianym rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

mc