Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 31.10.2018

Neurobiolog: śmierć to zaprogramowany koniec naszego życia

– Można powiedzieć, że śmierć jest wpisana w nasze geny i w pewien sposób wiąże się z życiem – powiedział dr Paweł Boguszewski, neurobiolog z Polskiej Akademii Nauk. Przy okazji Dnia Wszystkich Świętych w audycji „Terlikowski na Froncie” rozmowa o tym, czym jest śmierć w sensie biologicznym, a także filozoficznym.
Posłuchaj
  • 31.10.18 dr Paweł Boguszewski: „Śmierć przyczynia się do zapewnienia różnorodności i elastyczności gatunków (…)”.
Czytaj także

Jako cywilizacyjną zdobycz dr Paweł Boguszewski określił to, że obecnie, w wielu przypadkach, ludzie mają szansę dożyć sędziwego wieku i umierać w sposób naturalny. Dzięki medycynie udało się pozbyć wielu groźnych chorób, które w przeszłości pochłaniały przedwcześnie tysiące, a nawet miliony ludzkich istnień.

– Nasza cywilizacja jest procesem, który ma nas zabezpieczyć przed śmiercią. Mam na myśli różnego rodzaju prawa. Jednak wiek 120 lat to umowna granica naszego życia. Jest ona biologicznie wpisana w nasz gatunek. Nie możemy powiedzieć, że śmierć to tylko przypadkowe zawieszenie procesu biologicznego zwanego życiem. Tak naprawdę jest jego zaprogramowanym końcem – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Skąd bierze się potrzeba ograniczenia naszego żywota? Czy człowiek nie mógłby żyć wiecznie? Dr Paweł Boguszewski wskazał, że odpowiedź na to pytanie daje nam ewolucja. – Żeby gatunek był elastyczny musi mieć zapewnioną zmienność, która jednocześnie połączona jest z przekazywaniem potomstwu genów, ale nie identycznych. Gatunek musi mieć wymianę pokoleń, bo to zapewnia mu różnorodność i możliwość dopasowania się do zmiennych warunków środowiska – wyjaśnił naukowiec.

Audycję prowadził Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/db

----------------------------

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 20.06