Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 09.01.2019

Nowy model Kościoła katolickiego. Czy pomoże uzdrowić jego wnętrze?

Coraz częściej pojawiają się opinie, że część odpowiedzialności za skandale seksualne w Kościele ponosi model formacyjny kapłanów. – W XXI wieku katolicyzm trzeba wymyślić na nowo. Chodzi o reformę pewnych aspektów instytucji kościelnych – podkreślił w audycji "Terlikowski na Froncie" ks. prof. Andrzej Kobyliński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Posłuchaj
  • 9.01.19 ks. prof. Andrzej Kobyliński: „Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ukształtują się różne modele katolicyzmu w najbliższych dziesięcioleciach (…)”.
Czytaj także

Jak wskazał prowadzący audycję, we współczesnym Kościele obowiązuje struktura władzy postabsolutystycznej. Zachowany został model, który w sferze świeckiej jest już nieaktualny. W związku z tym Tomasz Terlikowski postawił pytanie, czy potrzebna jest zmiana.

– W naszym kraju nie zastanawiamy się nad tą kwestią. Jednak podobne tematy pojawią się u nas czy tego chcemy, czy nie ponieważ zagadnieniami z tego obszaru żyje Kościół katolicki na całym świecie. W jego strukturach dokonuje się głęboka rewolucja, idą bardzo poważne zmiany i nowe rozwiązania. Kwestią centralną pozostaje podejście do rozumienia sakramentów, kapłaństwa, zależności hierarchicznej, a także władzy w Kościele. Temu wszystkiemu przewodniczy papież Franciszek, który zapoczątkował nową wizję papiestwa. Ukazuje, że w XXI wieku należy je inaczej rozumieć niż w średniowieczu – zauważył ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Gość Polskiego Radia 24 wierzy, że za nowym wyobrażeniem papiestwa będą szły zmiany w odbieraniu urzędu biskupa, proboszcza, księży wikariuszy oraz relacji między duchownymi a świeckimi.

– W najbliższych dziesięcioleciach ukształtują się nowe modele funkcjonowania Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. Sądzę, że punktem zwrotnym w tym procesie będzie spotkanie ojca świętego z przewodniczącymi episkopatów z całego świata, do którego dojdzie w lutym. Będzie ono dotyczyło odpowiedzialności biskupów za skandal wykorzystywania seksualnego przez księży katolickich dzieci oraz osób dorosłych. Ten dramat, na wielu kontynentach, ukazał niewydolność instytucji Kościoła katolickiego. Wraz z tym problemem pojawia się pytanie o to, jak zreformować rozumienie papiestwa, kapłaństwa, czy urzędu biskupiego, by nie doszło do powtórki wydarzeń związanych z pedofilią – dodał duchowny.

Czy wprowadzane reformy w Kościele katolickim mogą doprowadzić do tego, że w niektórych krajach katolicyzm zbliży się w dużym stopniu do protestantyzmu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim rozmawiał Tomasz Terlikowski.

Polskie Radio 24/db

-----------------------------

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 20.06