Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 28.10.2020

Syndrom poaborcyjny. Bodasiński: to głęboko ukryta rana w wielu polskich rodzinach

- Chcemy zaprosić wszystkich Polaków na drogę, którą przechodzą osoby chcące się zmierzyć z syndromem poaborcyjnym, czyli z zespołem emocji, stanów, które są powtarzalne i stałe dla sytuacji, kiedy w danej rodzinie jest popełniana aborcja. W wielu rodzinach to jest głęboko ukryta rana. W na tyle wielu, że dotyczy to całego społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Bodasiński, reżyser i współorganizator "Różańca do granic nieba". 
Posłuchaj
  • Maciej Bodasiński o aborcji i "Różańcu do granic nieba" (Terlikowski na froncie)
Czytaj także

Gość PR24 podkreślił, że wielokrotnie widział "świadectwa kobiet, które często po bardzo długim czasie, na przykład po 30 czy 40 latach od aborcji dalej płaczą". - Mówią, że ich serca wyją i nie mogą się same ze sobą pogodzić. Są zniszczone wewnętrznie tym, co uczyniły. To się nie przedawnia. Czas nie leczy tej rany. Żeby ją uleczyć, potrzeba czegoś szczególnego. Potrzeba modlitwy i nawiązania relacji z tym dzieckiem - zaznaczył Maciej Bodasiński.

- To niezwykłe zrządzenie opatrzności, bo akcję szykujemy od 1,5 miesiąca i bezpośrednią motywacją do organizacji "Różańca do granic nieba" była trudna sytuacja w Polsce. Nagle, po trzech latach od poprzedniej akcji, ludzie zaczęli do nas pisać z prośbami, aby zrobić jeszcze raz "Różaniec do granic". Pisali o tym, że potrzebują pomocy, że się boją. Było dużo takich maili. Rzeczywiście trzeba się zwrócić do Boga - dodał reżyser.

1200_modlitwa_shutterstock.jpg
"Różaniec do granic Nieba". Od listopada rusza ogólnopolska modlitwa w parafiach i w rodzinie

Podkreślił również, że organizatorzy akcji chcą "modlitwą przeprosić Boga i włączyć nienarodzone dzieci do naszego społeczeństwa". - Abyśmy wszyscy zaczęli myśleć o nich jako o obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej, o członkach naszych rodzin, po prostu o osobach - wyjaśniał gość PR24.

Posłuchaj
23:31 _PR24_AAC 2020_10_28-20-05-45.mp3 Maciej Bodasiński o aborcji i "Różańcu do granic nieba" (Terlikowski na froncie) 

- Drogą, na którą chcemy zaprosić wszystkich Polaków, jest właśnie droga, którą przechodzą osoby, które chcą się zmierzyć z syndromem poaborcyjnym, czyli z zespołem emocji, stanów, które są powtarzalne i stałe dla sytuacji, kiedy w danej rodzinie jest popełniana aborcja - powiedział Bodasiński.

Zaznaczył, iż "z rozmów z kapłanami, z psychologami wynika, że w tym przypadku trudno jest rozdzielić te dwie rzeczywistości. Psychologia i duchowość są ze sobą bardzo mocno splecione".

"Wszyscy jesteśmy dotknięci syndromem poaborcyjnym"

- Powstała nawet modlitwa, która otrzymała imprimatur Kościoła – zatwierdził ją Kościół katolicki. Zwracamy się w niej do dzieci nienarodzonych. Przepraszamy, ale włączamy też te dzieci do naszych rodzin i prosimy je o modlitwę. Z własnego doświadczenia i z rozmów z psychologami i z tego, co się obserwuje dzisiaj w Polsce, wydaje mi się, że wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy dotknięci syndromem poaborcyjnym. Bo w wielu rodzinach to jest głęboko ukryta rana. W na tyle wielu rodzinach, że  dotyczy to całego społeczeństwa - podkreślił reżyser.

Opowiedział również o okolicznościach organizowania modlitewnej akcji. - Kiedy zadzwoniłem do znajomego i powiedziałem, że organizujemy "Różaniec do granic nieba" na 1 listopada, on powiedział wtedy, że tydzień wcześniej jest głosowanie w Trybunale Konstytucyjnym nad zakazem aborcji eugenicznej w Polsce. Powiedziałem, że nie wiedzieliśmy o tym - zaznaczył. 

- A "Różaniec do granic nieba" poświęcony jest modlitwie kierowanej do dzieci nienarodzonych i do Pana Boga, którego chcemy przepraszać za wszystkie krzywdy z tym związane. A więc wpisuje się to bardzo mocno w obecną sytuację w Polsce. Założeniem jest przeproszenie Pana Boga za krzywdy. Wiemy, że dzieci nienarodzone to istoty, które posiadają dusze, które dalej istnieją. Kościół katolicki mówi o tych dzieciach w kontekście śmierci, a także o tym, że jest wielka nadzieja ich zbawienia; tego, że są teraz u Pana Boga - powiedział gość PR24. 

Opracował Robert Bartosewicz

* * *

Audycja: "Terlikowski na froncie"
Prowadzi: Tomasz Terlikowski
Gość: Maciej Bodasiński
Data emisji: 28.10.2020
Godzina emisji: 20.06