Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 15.07.2018

Krytyka Niemiec ze strony Donalda Trumpa. „Mocno współgrają z Rosją”

– Kupowanie przez Niemcy gigantycznych ilości surowców energetycznych od Rosji, głównie gazu, jest dozbrajaniem tego państwa – powiedział poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15. W audycji „7x24” podsumowanie najważniejszych wydarzeń politycznych minionego tygodnia, w tym szczytu NATO, który w dniach 11-12 lipca odbył się w Brukseli.
Posłuchaj
  • 15.08.17 Łukasz Schreiber: „Wypowiedź Donalda Trumpa była bardzo ważna z polskiego punktu widzenia (…)”.
Czytaj także

Wydarzeniem, związanym ze szczytem NATO i które odbiło się szerokim echem w komentarzach publicystów, była zdecydowana wypowiedź Donalda Trumpa w stosunku do Niemiec. Prezydenta Stanów Zjednoczonych skrytykował naszych zachodnich sąsiadów za podpisywanie z Rosją umów na kupno dużych ilości gazu oraz za wspólny projekt budowy gazociągu Nord Stream 2.

– Donald Trum jest prezydentem, którego w Stanach Zjednoczonych, ale przede wszystkim na naszym kontynencie, przedstawiano jako tego, który zacieśni współpracę z Rosją i odejdzie od Unii Europejskiej. rzeczywistość okazała sie inna. Jest on przede wszystkim realistą i działa w imieniu racji stanu własnego kraju. Także z punktu widzenia Polski była to niezwykle istotna wypowiedź, bo podniosła wspomniany problem do rangi światowej. Śmiało można powiedzieć, że jest to przecież jedno z największych zagrożeń dla naszego kraju – zauważył poseł Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości.   

W wypowiedzi Donalda Trumpa poseł Paweł Rabiej z Nowoczesnej dostrzegł m.in. chęć walki o interesy własnego państwa. – Pamiętajmy o tym, że Stany Zjednoczone chcą sprzedawać swój gaz skroplony do Europy. Do tej pory bezpieczeństwo Polski było zbudowane na bliskiej współpracy USA z Europą. Niestety widać, że zaczyna to „trzeszczeć” – dodał parlamentarzysta.

Zdaniem Jarosława Porwicha, Donald Trump widzi, że sojusz niemiecko-rosyjski jest coraz bardziej zacieśniany. Podkreślił, że obecne wydarzenia na arenie międzynarodowej powinny skłonić rządzących Polską do tego, by zastanowili się nad pozycją naszego kraju w nowej sytuacji geopolitycznej.

Natomiast Marek Sawicki z PSL zastanawiał się nad tym, jak przebiegnie i jakimi postanowieniami zakończy się poniedziałkowe spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem.

– Zobaczymy czy Trump „mrugnie okiem” w sprawie aneksji Krymu lub czy da Rosji kolejne koncesje i przyzwolenia na dalszą ekspansję, również tą gospodarczą. Na razie jego krytyka ogranicza się jedynie do słów. Jestem ciekaw, co zrobi, by powstrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2. Próby amerykańskiego prezydenta podziału państw europejskich, tuż przed spotkaniem z Putinem, są dla mnie bardzo niepokojące – dodał.

Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że podczas zakończonego szczytu bardzo mocny nacisk położono na inną ważną arenę współczesnych działań wojennych. Poseł ruchu Kukiz’15 miał na myśli cyberwojnę, którą państwa NATO toczą z Federacją Rosyjską od dłuższego czasu. – Kilkadziesiąt tysięcy razy na dobę mamy do czynienia z atakami hakerskimi wymierzonymi w systemy bankowe i teleinformatyczne. Natomiast swoją wypowiedzią Donald Trump powtórzył to, co Polacy wiedzą już od dekady. Kupowanie przez Niemcy gigantycznych ilości surowców energetycznych od Rosji jest dozbrajaniem tego państwa – zaznaczył.

Szczyt NATO, w którym udział wzięło 29 liderów państw zrzeszonych w Pakcie Północnoatlantyckim, był okazją do rozmów pomiędzy przywódcami poszczególnych krajów. Odbyli je prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump, którzy rozmawiali na temat bieżących relacji i współpracy polsko-amerykańskiej. Zdaniem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, polska dyplomacja, pomimo spotkania z amerykańskim prezydentem, nie wykorzystała do końca szansy, jaką dawało uczestnictwo w szczycie NATO.

– W większym zakresie powinniśmy pracować nad tym, by w Polsce znajdowały się stałe bazy wojsk amerykańskich, a nie jedynie ich rotacyjna obecność. Póki co w tej sprawie żadnego postępu nie widać. Poza tym większa obecność wojsk NATO w naszym kraju byłaby dobra dla bezpieczeństwa Polski. Warto o to zabiegać – wskazał Marcin Święcicki z PO.

Ponadto zaproszeni politycy odnieśli się również do sytuacji w Sądzie Najwyższym i zamieszania wokół sędziego Józefa Iwulskiego, uroczystości z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, a także do zwolnienia z aresztu sekretarza Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego.

Audycję „7x24” prowadziła Katarzyna Gójska.

Polskie Radio 24/db

------------------------

Data emisji: 15.07.18

Godzina emisji: 09:06