Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Grzegorz Śledź 04.03.2019

Orkiestra Mandolinistów Edwarda Ciukszy

W 1950 roku zostaje podpisana umowa między muzykami Orkiestry Mandolinistów Ciukszy, a Polskim Radiem. Na jej mocy grupa stała się pierwszym etatowym zespołem radiowym.
Posłuchaj
  • Orkiestra Mandolinistów E. Ciukszy (Historia Polskiego Folku/Dwójka)
Czytaj także

W 1952 lub 1954 muzyków etatów pozbawiono, by po ponownej zmianie kierownictwa przywrócić im etaty. W latach 50. zespół należał do czołówki popularnych zespołów radiowych. Jeszcze w 1968 roku, gdy rozeszły się pogłoski o likwidacji zespołu odnajdziemy głos oburzenia wśród robotników zarejestrowany w filmie „Z miasta Łodzi” Krzysztofa Kieślowskiego. Przez lata działania zespołu Edward Ciuksza zdawał sobie sprawę z wyczerpywania się formuły jego grupy i rosnącej konkurencji, rozwoju techniki muzycznej, zmiany gustów muzycznych, przeto zmianę brzmienia Orkiestry Mandolinistów wzbogacały oprócz mandolin i banjo, akordeon, celesta, wibrafon, cytra, gitara czy elektronium – protoplasta elektronicznych instrumentów klawiszowych.

Z członków grupy utworzono Zespół Muzyki Dawnej, który wykonywał utwory polskich kompozytorów.

 Z Orkiestrą Mandolinistów Edwarda Ciukszy nagrywali tacy śpiewacy jak: Teresa Żylis-Gara, Krystyna Nec-Wronko, Rena Rolska, Tadeusz Woźniakowski, Zofia i Zbigniew Framerowie.

 Orkiestra nie miała szczęścia do nagrań, poza tymi dokonanymi dla Mewy. Kolejna płyta ukaże się dopiero w 1969 roku, za to dużo orkiestra nagrywała dla radia. Znajdziemy około 7 tysięcy nagrań Orkiestry Ciukszy. Polskie Radio w 2007 roku wydało dwupłytowy album z nagraniami instrumentalnymi zatytułowany „ Z archiwum Polskiego Radia, cz. 3, E. Ciuksza”.

W lutym 1970 roku Edward Ciuksza zmarł. Po jego śmierci orkiestra przestała istnieć.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 02.03.2019

Godzina emisji: 9.40

gs