Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 02.08.2020

"Ziutek. Chłopiec od Parasola". Sylwetka Józefa Szczepańskiego

- Mówi się o nim od niewielu lat, gdyż nie zostało po nim zbyt wiele dokumentów, zdjęć i poezji, z kolei jego utwór "Czerwona Zaraza" spowodował natomiast, że po wojnie stał się postacią zakazaną - mówiła w Polskim Radiu Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka biografii poety z czasów Powstania Warszawskiego Józefa Szczepańskiego pt. "Ziutek. Chłopiec od Parasola".

- O Józefie Szczepańskim mówi się od niewielu lat, gdyż nie zostało po nim zbyt wiele dokumentów, zdjęć i poezji. Praktycznie wszystko zabrała wojna. Nigdy nie był też związany z żadną grupą literacką. Jego utwór "Czerwona Zaraza" spowodował natomiast, że "Ziutek" był po wojnie postacią zakazaną - podkreśliła Małgorzata Czerwińska-Buczek.

Adam Woronowicz 1200.jpg
Adam Woronowicz: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to arcydzieło prozy

- Był wychowany w bardzo tradycyjnej rodzinie wojskowej i poczuciu ogromnej odpowiedzialności oraz umiłowania ojczyzny. Był jednak ogromnym optymistą, co widać nawet w "Czerwonej Zarazie". Także jego ostatnia twórczość zawiera nadzieję i wiarę, że śmierć przyjaciół nie idzie na marne - zwróciła uwagę.

Czytaj także:

Autorka biografii poety opowiadała także o jego szlaku powstańczym. - Zaczyna się na Woli, gdzie wieczorem 4 sierpnia powstaje "Pałacyk Michla", który stał się później hymnem batalionu "Parasol". Brał w największych walkach na Starym Mieście, które broniło się przez cały sierpień. Na początku września "Ziutek" został ranny. Przetransportowano go do Śródmieścia, lecz pomimo operacji 10 września zmarł - mówiła.

Posłuchaj
21:09 PR24_MPLS 2020_08_02-22-08-24.mp3 Małgorzata Czerwińska-Buczek opowiada o poecie z czasów Powstania Warszawskiego, Józefie Szczepańskim (Poczytnik/PR24)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

Gość: Małgorzata Czerwińska-Buczek

Data emisji: 02.08.2020

Godzina emisji: 22.08

Polskie Radio 24/pkr