Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 19.01.2016

Antoni Wit wraca do Katowic. Transmisja

Zapraszamy na wspólny koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz jej wieloletniego dyrektora.

"Tannhäuser" (1845) należy do grupy tzw. romantycznych oper Richarda Wagnera (1813-1883). Ich akcja dzieje się w średniowieczu, a tematem jest konflikt między miłością ziemską a niebiańską. Grzechy Tannhäusera, popełnione w grocie miłości na Górze Wenus, zostają odkupione przez nieskalane uczucie, jakim darzy go Elżbieta. Jej śmierć przynosi łaskę skruszonemu rycerzowi, którego życie także dobiega kresu. Uwertura przeciwstawia dwa światy: surowy chór pielgrzymów i rozkosze pogańskiej bogini.

"Poemat symfoniczny" Stanisław i Anna Oświecimowie (1907) zainspirowany został obrazem Stanisława Bergmana Stanisław Oświecim przy zwłokach Anny. Kryje się za tym historia-legenda o tragicznej miłości brata i siostry. Wychowani oddzielnie, spotkali się dopiero w młodości. Tłumiąc żar grzesznych uczuć, Stanisław udał się do Rzymu, by wyprosić u papieża zgodę na poślubienie siostry. Niestety, kiedy wrócił do rodzinnego Krosna, zastał ją leżącą na marach i z żalu umarł. Poemat ów, pełen psychologicznej i filozoficznej głębi, uchodzi za szczyt twórczości Mieczysława Karłowicza (1876-1909).

"Mikołaj Rimski-Korsakow" (1844-1908) większość swych twórczych sił poświęcił operze. Dziś jednak znany jest przede wszystkim z jednego dzieła – suity symfonicznej Szeherezada (1888), czerpiącej z Opowieści tysiąca i jednej nocy. Opowiadając te historie, księżniczka Szeherezada obroniła się przed wyrokiem śmierci, jaki wydał nań srogi sułtan. Rimski-Korsakow stworzył tu jedną z najbarwniejszych partytur w historii muzyki, pełną orientalizmów, typowych dla muzyki rosyjskiej XIX wieku.

[Marcin Trzęsiok]

Program:

Richard Wagner Uwertura do opery Tannhäuser

Mieczysław Karłowicz Poemat symfoniczny "Stanisław i Anna Oświecimowie" op. 12

Mikołaj Rimski-Korsakow Suita symfoniczna "Szeherezada" op. 35  

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit, Piotr Tarcholik - solo skrzypcowe

***

Na "Filharmonię Dwójki" w piątek (22.01) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Marek Zwyrzykowski.

materiały promocyjne/mm