Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 06.10.2017

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
Posłuchaj
  • Rozmowa z dyrygentem Alexandrem Liebreichem i skrzypaczką Eliną Vähälä (Filharmonia Dwójki)
Czytaj także

- Folklor jest korzeniem, z którego wyrosła nasza kultura. Właśnie dlatego jest tak ważny. Korzenie "Tapioli" Sibeliusa to oczywiście nie moje korzenie, ale tę autentyczność czuć w jego muzyce. Tapio to bóg lasu, a ten utwór jest jego hymnem. Instrumentacja opiera się na mrocznych brzmieniach i barwach. Można powiedzieć, że to tło, to fińska tajga i tundra. U Sibeliusa wyraźnie słyszymy przestrzeń północy - powiedział dyrygent w Dwójce.

W dalszej części audycji poznaliśmy poglądy wybitnego dyrygenta na subiektywizm w muzyce, którego klasycznym przykładem jest dla niego Gustaw Mahler, a także na związki w twórczości Jeana'a Sibeliusa i Karola Szymanowskiego, których utwory wykonała podczas koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W nagraniu audycji posłuchamy także rozmowy ze skrzypaczką Eliną Vähälą, która swoim występem uświetniła koncert. 

***

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Gość: Alexander Liebreich (dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach), Elina Vähälä (skrzypaczka)

Data emisji:  5.10.2017

Godzina emisji:  19.30

Materiał wyemitowano w audycji  Filharmonia Dwójki.

mko/mz