Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Beata Krowicka 10.03.2015

Rząd rozmawia o in vitro. "Ustawa będzie przed wyborami, bo to manifestacja polityczna"

Zdaniem gości audycji "Komentatorzy" projekt ustawy regulującej kwestie in vitro jest dobrze przygotowany i nie powinien budzić dużych sporów między prawą i lewą stroną sceny politycznej.
Rząd rozmawia o in vitro. Ustawa będzie przed wyborami, bo to manifestacja politycznaEkem/Wikimedia Commmons/CC
Posłuchaj
  • Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita" i Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza") o in vitro i sankcjach wobec Rosji (Komentatorzy/Trójka)
Czytaj także

Projekt ustawy dotyczącej leczenia niepłodności będzie we wtorek pierwszym tematem na posiedzeniu Rady Ministrów. Zdaniem gości audycji "Komentatorzy" projekt jest dobry i powinien zostać zaakceptowany. Jak podkreślił Bogusław Chrabota z "Rzeczpospolitej", Kościół jest w stanie iść na kompromis, dlatego są duże szanse, że wreszcie powstaną regulacje w tym zakresie.

- Episkopat uważa, że lepsza jest regulacja niż dziki zachód - powiedział. Dodał, że projekt realizuje interesy większości podmiotów, ale przy omawianiu takich tematów zawsze pojawiają się protesty.

Roman Imielski z "Gazety Wyborczej" powiedział, że członkowie Platformy Obywatelskiej wreszcie doszli do porozumienia między sobą. Jego zdaniem dużą rolę odegrała tu premier Ewa Kopacz, która jest lekarzem. Jego zdaniem ustawa zostanie przegłosowana jeszcze przed wyborami. - To jest demonstracja polityczna - stwierdził.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Komentatory Trójki rozmawiali także o sankcjach Unii Europejskiej wobec Rosji. Zdaniem Bogusława Chraboty oczywiste jest, że niektóre kraje popierają je bardziej, a inne mniej. Jego zdaniem sankcje zostaną utrzymane, ale nie będą rozwijane, chyba że dojdzie do eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Roman Imielski podkreślił, że na przedłużenie sankcji potrzebna jest zgoda 28 krajów, a tę może być trudno uzyskać. Część państw nie chce automatycznego ich przedłużenia. Zdaniem publicysty "Gazety Wyborczej" uzależnianie sankcji od wykonania porozumienia w Mińsku to błąd, ponieważ jest to usankcjonowanie pogwałcenia prawa przez Rosję, która zaanektowała Krym i wywołała wojnę. Jak zaznaczył, wypełnienie porozumienia z Mińska powinno spowodować jedynie, że sankcje nie zostaną zaostrzone.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadziła: Agnieszka Stępień

Goście: Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita") i Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza")

Data emisji: 10.03.2015

Godzina emisji: 8.35

bk/iwo