Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 23.05.2012

Zbyt wiele wagi przykładamy do tych mistrzostw

- To są tylko mistrzostwa piłkarskie, a problemy dotyczące regulacji zawodów, przyszłości emerytur są znacznie poważniejsze i długoterminowe - mówi w Trójce Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej”.
Tomasz Wróblewski i Marcin WojciechowskiTomasz Wróblewski i Marcin WojciechowskiFot.: Wojciech Adam Jurzyk

Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówi o politycznym rozejmie w czasie Euro 2012. - To nie jest dobry pomysł, by wmawiać sobie, że to nasz szacunek dla piłki. Ale politycznie to ma sens - sondaże opinii publicznej pokazały PiS-owi, że ludzie są nastawieni negatywnie do wszystkiego, co może torpedować te igrzyska - ocenia Tomasz Wróblewski.

Marcin Wojciechowski ("Gazeta Wyborcza") przekonuje, że spory nie zostaną zawieszone niezależnie od deklaracji tej czy innej partii. - Chodzi raczej o formę, żeby nie protestować na ulicach, nie blokować, nie robić zadym. Widać, ze PiS rzuca się od ściany do ściany - mówi gość Mai Borkowskiej. Publicysta zwraca uwagę, że parę tygodni temu prezes Kaczyński wzywał do bojkotu Euro, odebrania Euro Ukrainie, a teraz proponuje zawieszenie sporów.

Wojciechowski ocenia, że testem na autentyczność deklaracji prezesa PiS o zawieszeniu sporów będzie 10 czerwca i transparenty w czasie przemarszu pod Pałac Prezydencki, który ma upamiętnić ofiary katastrofy smoleńskiej. - Jeśli demonstracja przebiegnie inaczej niż dotychczasowe, potwierdzi, że PiS zachował się poważnie, jeśli nie, będzie to kolejna piarowa zagrywka mająca pokazać łagodne oblicze partii - przekonuje Marcin Wojciechowski.

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego nie ma potrzeby demonizować Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ zawieszenie broni ustanie gdy przegramy wszystkie mecze "ostatniej szansy".
Publicyści komentowali także zapowiedź dzisiejszej konferencji, podczas której politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawią wniosek o komisję śledczą w sprawie zniszczenia polskiego sektora budowlanego. - Są niedopatrzenia państwa, ale teza, że jest to spisek obcych mocarstw i ich firm wymaga jeszcze wielu więcej dowodów niż to, co zobaczyliśmy do tej pory - pokdreśla Tomasz Wróblewski.
Czy faktycznie mamy coraz tańsze państwo oraz jak można jeszcze obniżać deficyt finansów publicznych, dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy - 23 maja 2012".
Audycję przygotowała i prowadziła Maja Borkowska.
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.
(ed)