Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Patoła 02.02.2019

Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa

- Założenia rządu są piekielnie ambitne - ocenił w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, odnosząc się do planów polskich władz w kontekście polityki energetycznej. Naszymi gośćmi byli również Wojciech Jakóbik z "BiznesAlert.pl", Bartłomiej Derski z portalu "WysokieNapięcie.pl" i Lidia Grzegorczyk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Posłuchaj
  • 2.02.19 Debata PR24. Eksperci o polityce energetycznej państwa
Czytaj także

Trwają prace nad przedstawionym pod koniec ubiegłego roku przez Ministerstwo Energii projektu Polityki Energetycznej do 2040 roku. Zakłada on między innymi, że do tego czasu udział węgla w produkcji energii spadnie poniżej 30 procent. W 2030 roku udział ten będzie natomiast wynosił 60 procent. Plan uwzględnia też wdrożenie w Polsce energetyki jądrowej.

Jak podkreślał na naszej antenie Wojciech Jakóbik, w kontekście polityki energetycznej ważnym elementem powinny być odnawialne źródła energii. - Wydaje się, że np. energetyka wiatrowa będzie coraz bardziej opłacalna; już teraz zauważalne jest obniżenie kosztów wytwarzania tego typu energii. Rząd mówi o tym, że ten sektor powinien się rozwijać na warunkach rynkowych. Analizy pokazują, że w następnych dziesięcioleciach będzie to opłacalne - wskazywał ekspert. - Energetyka odnawialna będzie się rozwijać bez względu na to, co zostanie zapisane w jakimkolwiek dokumencie - dodawał. 

Zdaniem Dawida Piekarza, który odniósł się również do programu "Energia Plus", założenia przedstawiane przez rząd są "piekielnie ambitne". - Mówi się o pięciu milionach odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Tymczasem, obecnie w Niemczech są dwa miliony takich instalacji - zauważył ekspert. 

Lidia Grzegorzczyk z kolei wskazywała, że przyszłość rodzimej energetyki w dużej mierze będzie zależeć również od rozwoju sieci elektroenergetycznej. - Jeżeli chcemy osiągnąć jakiekolwiek wskaźniki, unijne czy wewnątrzkrajowe, to nasza sieć elektroenergetyczna wymaga nakładów. Nasza infrastruktura nie jest obecnie do końca wydajna - mówiła gość PR24.

Więcej komentarzy w całej audycji. 

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

Polskie Radio 24/zz

------------------------------

Data emsiji: 02.02.19 

Godzina emisji: 18.06