Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Bączek 21.01.2020

"40 mln ludzi zastąpionych przez AI". Ekspert o współczesnych zagrożeniach

- Współczesny świat stoi przed wieloma problemami, jak na przykład potencjalne zagrożenie społeczne związane z wprowadzaniem quasi sztucznej inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (politolog, UMK w Toruniu). W dyskusji wziął również udział Juliusz Sabak (Defence24.pl).
Posłuchaj
  • Prof. Grochmalski: od 30 do 50 proc. stanowisk pracy do roku 2030 może być zastępowane przez AI (Kontrapunkt/PR24)
Czytaj także
1200_AI_shutterstock.jpg
Piotr Psyllos: twórcy sztucznej inteligencji powinni dążyć do pomocy człowiekowi

- Cieszę się, że Polska była wielokrotnie dzisiaj wymieniana jako kraj, który jest liderem w naszej części Europy, który bardzo dynamicznie się rozwija i w tym zakresie stanowi także przykład dla innych. To było podkreślane - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda. Światowe Forum Ekonomiczne jest organizowane po raz 50. Wśród najważniejszych tematów, o których będą rozmawiać uczestnicy, są: spowolnienie światowej gospodarki, technologie przyszłości i ochrona środowiska naturalnego. W tym roku do Davos przyjadą m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

40 mln ludzi zastąpionych przez AI

Goście audycji "Kontrapunkt" podjęli m.in. temat sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa, a więc głównych kwestii podejmowanych podczas forum w Davos. Piotr Piotr Grochmalski stwierdził, że "współczesny świat stoi przed wieloma problemami". - Mamy potencjalne zagrożenie społeczne związane z wprowadzaniem quasi sztucznej inteligencji. Jeśli wziąć pod uwagę niektóre prognozy, to te najbardziej racjonalne szacują, że w granicach od 30 do 50 proc. stanowisk pracy do roku 2030 może być zastępowane przez AI, przez różnego rodzaju algorytmy. Jedna z prognoz bardzo twardych danych ocenia, że na amerykańskim rynku może to stanowić 25 proc. miejsc pracy, czyli w granicach 40 mln ludzi - podkreślił politolog.

sztuczna inteligencja shuttestock-1200.jpg
Talaga: sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana na polu walki

Płaszczyzna twardego bezpieczeństwa

- Widzimy nadal tą toczącą się dyskusję nt. Donalda Trumpa, który sezonowo, ale mocno podważa sens istnienia sojuszu. Patrząc z tej perspektywy trudno powiedzieć jak to się będzie rozwijało. Widać coraz większe rozbieżności między tym czego oczekuje NATO jako pewna struktura międzynarodowa, a czego od NATO oczekuje Donald Trump jako przywódca państwa, które ma tam największy wpływ militarny i ekonomiczny. To jest na tej płaszczyźnie twardego bezpieczeństwa kluczowe zagadnienie - zwłaszcza z naszej perspektywy. Pojawiają się też tematy zahaczające trochę i o sztuczną inteligencję i o tematy bezpieczeństwa, cyberbezpieczeństwa oraz tego co rozumiemy pod pojęciem konfliktu, zagrożenia - zaznaczył z kolei Juliusz Sabak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
Goście: prof. Piotr Grochmalski, Juliusz Sabak
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/pb