Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 14.11.2011

Jak świat reaguje na atomowe zagrożenie ze strony Iranu?

Międzynarodowa Agencja Atomowa ma pewność, że Iran w swoim programie atomowym nastawiony jest na produkcję broni jądrowej. Eksperci widzą dwie drogi do powstrzymania Iranu: dyplomatyczną i wojskową
Reaktory na ciężką wodę odkryte w Iranie w mieście ArakReaktory na ciężką wodę odkryte w Iranie w mieście ArakFot. PAP/EPA/HAMID FORUTAN

Raport, jaki opublikowano w zeszłym tygodniu, przedstawia szereg dowodów na ten temat. - Eksperci zamieszczają zdjęcia pierwszego komputerowego modelu irańskiej głowicy nuklearnej twierdząc, że Teheran prowadzi komputerowe symulacje startu rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi - donosi z Wiednia Andrzej Niewiadomski.

Autorzy raportu sugerują, że Iranowi w testach pomagają specjaliści z Rosji, Korei Północnej i Pakistanu. Prezydent Iranu odpiera zarzuty i twierdzi, że szef Agencji jest marionetką w rękach Stanów Zjednoczonych.

Dr Marcin Andrzej Piotrowski z PISM podkreślił, że najnowszy raport MAA różni się znacząco od jej standardowych dokumentów. - Agencja już nie tylko wyraża wątpliwości, ale prezentuje elementy irańskiego programu nuklearnego, co udowadnia wzbogacanie uranu, próby konstrukcji głowicy nuklearnej oraz rakiety, która ma ją przenosić - wyjaśnia.

Ekspert podkreśla, że raport nie stawia jednoznacznego wniosku politycznego, iż jest to program wojskowy. Jego zdaniem arsenał nuklearny jest Iranowi potrzebny, by powstrzymać ewentualną inwazję, do jakiej wcześniej doszło w Iraku. - Obawy wielu państw regionu Bliskiego Wschodu oraz Europy są uzasadnione. Iran nuklearny może być krajem nieprzewidywalnym - wyjaśnia w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

W zaistniałej sytuacji Izrael grozi atakami zbrojnymi w celu zniszczenia instalacji. Stany Zjednoczone i Europa wolałyby rozwiązać kwestię dyplomatycznie, czyli nałożyć na Iran kolejne sankcje.

Jaką rolę w całym procesie mogą odegrać Chiny i Rosja dowiesz się słuchając całej audycji "Trzy strony świata, 14 listopada 2011".

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o godz. 16.45.

(asz)