Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 24.04.2021

Konstytucja Francji nad prawem UE. Dr Zych: standard w każdym państwie Unii, także w Polsce

- Nie mamy do czynienia z żadną nowością. Mamy do czynienia z powtórzeniem rzeczy, które od dawna, od samego początku istnienia Unii Europejskiej, powinny być oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris odnosząc się do orzeczenia francuskiej Rady Stanu, która orzekła, że francuska konstytucja jest nadrzędna wobec prawa Unii Europejskiej.

Francuska Rada Stanu będąca odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, potwierdziła w uzasadnieniu decyzji w sprawie zbierania danych przez operatorów komórkowych, że francuska konstytucja pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego. Podobną opinię wyraził wcześniej niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe.

francja flaga free 1200 .jpg
"Konstytucja nadrzędna wobec prawa europejskiego". Ważna decyzja francuskiej Rady Stanu

O wydanie podobnego orzeczenia (po raz kolejny zresztą) zwrócił się do polskiego Trybunału Konstytucyjnego premier Mateusz Morawiecki, co m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova przyjęła z wyraźną dezaprobatą. - Zawsze będę powtarzać, że musimy opierać się na prymacie prawa unijnego. Bez tego doszłoby do zupełnego podważenia wspólnej architektury prawnej w Unii - mówiła Jourova w wywiadzie z "Deutsche Welle".

Czytaj również:

"Standard w każdym państwie UE"

- Nie mamy do czynienia z żadną nowością. Mamy do czynienia z powtórzeniem rzeczy, które od dawna, od samego początku istnienia Unii Europejskiej, powinny być oczywiste. Unia Europejska jest po prostu organizacją międzynarodową. Niektórzy mówią "ponadnarodową" w tym sensie, że ma rzeczywiście uprawnienia do tworzenia prawa w określonym zakresie. Ale to uprawnienie pochodzi od państw członkowskich - komentował to w Polskim Radiu 24 dr Tymoteusz Zych.

Gość PR24 podkreślił, że przynależność państw członkowskich do UE także jest pochodną umów międzynarodowych zawartych na podstawie praw krajowych - konstytucyjnych i ustawowych.

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
TK zbada zgodność Traktatu o UE z polską konstytucją. Premier złożył wniosek

- Absolutnym standardem właściwie w każdym państwie Europy jest zasada, że najwyższym prawem obowiązującym w danym kraju jest jego ustawa zasadnicza. I jest to standard obowiązujący bynajmniej nie od zeszłego tygodnia we Francji, bynajmniej nie od zeszłego miesiąca w Niemczech, obowiązujący oczywiście także w Polsce - dodał.

Dr Tymoteusz Zych wyjaśnił, że "w pewnym momencie TSUE zaczął rozwijać doktrynę, z której miałoby wynikać coś zupełnie innego". W jego opinii, z tej nowej doktryny miałoby wynikać, że prawo UE, formułowane w sposób bardzo ogólnikowy i interpretowane dość swobodnie przez Komisję Europejską i właśnie TSUE, powinno stać przed prawem krajowym. - To jest oczywiście zupełne nieporozumienie - dodał.

Posłuchaj
22:45 PR24_mp3 2021_04_24-07-35-16_WojnaCywilizacji.mp3 Dr Tymoteusz Zych o nadrzędności praw krajowych nad prawem UE ("Wojna cywilizacji" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr Tymoteusz Zych (Ordo Iuris)
Data emisji: 24.04.2021
Godzina emisji: 07.35

PAP/PR24/jmo