Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 27.05.2020

Komisja Europejska proponuje Polsce ponad 63 mld euro na odbudowę po koronakryzysie

Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Propozycje w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska. 
Posłuchaj
  • Komisja Europejska zaproponowała utworzenie funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. To pieniądze, które Bruksela ma pożyczyć na rynkach finansowych pod gwarancję unijnych krajów. O szczegółach - Beata Płomecka (IAR)
Czytaj także

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mówiła w Europarlamencie, że obecnie Unia zmaga się z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym i gospodarczym. Zerwany łańcuch dostaw, jednolity rynek, który wymaga ożywienia, unijne swobody, które muszą znowu zacząć obowiązywać - wyliczała wyzwania, przed którymi stoi Unia, przewodnicząca Komisji. - Żaden z tych problemów nie może być rozwiązany samodzielnie przez poszczególne państwa. Osłabiona gospodarka w jednej części Europy osłabia silną gospodarkę w innymi miejscu. Tu chodzi o nas wszystkich. Nadszedł czas dla Europy - mówiła przewodnicząca Komisji.

Z funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro, pół biliona ma być w formie bezzwrotnych dotacji, natomiast 250 miliardów euro to nisko oprocentowane pożyczki. Dla Polski przewidziano ponad 63 miliardy euro, co jest trzecią największą kwotą w Unii, z czego ponad 37 miliardów euro będzie w formie grantów. Najwięcej otrzymają Włochy, a następnie Hiszpania. Fundusz odbudowy ma być utworzony na bazie zdolności pożyczkowych Unii Europejskiej.

Teraz propozycją Komisji zajmą się kraje członkowskie. Zapowiadają się trudne negocjacje z powodu dużych podziałów. Kraje Południa chcą wyłącznie grantów z funduszu odbudowy, natomiast tak zwana oszczędna czwórka Holandia, Austria, Dania i Szwecja opowiadają się za pożyczkami. Polska dopuszcza obie możliwości, ale z naciskiem na granty w pierwszej fazie wychodzenia z kryzysu.


IAR/dad