Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 14.09.2022

"Putin przegra, Ukraina zwycięży". Ursula von Der Leyen w Strasburgu z orędziem o stanie Unii

Dalsze wspieranie finansowe Ukrainy i utrzymanie sankcji wobec Rosji- o tym mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłaszając w Strasburgu orędzie o stanie Unii, które trwała ponad godzinę. Przemówieniu przysłuchiwała się na sesji plenarnej Europarlamentu Pierwsza Dama Ukrainy. Ołena Zełenska została przywitana przez deputowanych oklaskami na stojąco.

Co roku, we wrześniu, przewodnicząca KE przyjeżdża do PE, by omówić z eurodeputowanymi działania Komisji i plany na przyszłość. To spotkanie nosi nazwę Debaty o Stanie Unii Europejskiej. W orędziu Ursula von der Leyen mówiła między innymi o natychmiastowej reakcji Europejczyków, okazywanej solidarności z Ukraińcami. - Europejczycy wykazali się odwagą, zrobili to co należało zrobić - mówiła. Zapowiedziała też utrzymanie sankcji wobec Rosji. - Restrykcje będą nadal obowiązywać. To jest czas zdecydowania to nie jest czas na kompromisy - mówiła przewodnicząca Komisji. Zapewniała o dalszym wspieraniu finansowym Ukrainy. Wspomniała między innymi o przekazaniu 100 milionów euro na odbudowę ukraińskich szkół.

Posłuchaj
00:53 11939667_1.mp3 Szefowa KE w Strasburgu z orędziem o stanie Unii. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Zapowiedziała, że UE wprowadzi Ukrainę do europejskiego obszaru bezpłatnego roamingu. - Komisja będzie współpracować z Ukrainą, by zapewnić płynny dostęp do jednolitego rynku. I vice versa. Nasz jednolity rynek jest jednym z największych sukcesów Europy. Nadszedł czas, by rozszerzyć ten udany projekt również na naszych ukraińskich przyjaciół. Dlatego też udam się dziś do Kijowa, aby szczegółowo omówić tę kwestię z prezydentem Zełenskim - zaznaczyła.

Nauczka na przyszłość

Von Der Leyen przyznała, że Unia otrzymała nauczkę z tej wojny. - Powinniśmy byli słuchać głosów wewnątrz Unii, osób w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej, które mówiły nam przez wiele lat, że Putin się nie zatrzyma - powiedziała Ursula von der Leyen. Podkreśliła, że te kraje postawiły na uniezależnienie się energetyczne od Rosji i że powinna to zrobić cała Unia Europejska jak najszybciej.

Podkreśliła, że UE musi skończyć z zależnością od paliw kopalnych z Rosji. - Odchodząc od dostaw z Rosji, zapewniamy import od wiarygodnych dostawców: ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Algierii i innych państw. W minionym roku rosyjski gaz stanowił 40 proc. naszego importu gazu. Dzisiaj wartość ta spadła do 9 proc. gazu przesyłanego rurociągami. Jednak Rosja nadal manipuluje naszym rynkiem energii. Zamiast dostarczać gaz, Rosja woli go spalać - wskazała.

Podziękowania za bezinteresowną pomoc

Ursula von der Leyen mówiła też z uznaniem o tych, którzy nieśli pomoc uchodźcom uciekającym z Ukrainy. Za wzór postawiła dwie Polki - wolontariuszki - Magdę i Agnieszkę. - Mówi się, że w mroku światło jaśnieje najmocniej. Mogą tak niewątpliwie powiedzieć kobiety i dzieci uciekające przed rosyjskimi bombami. Uciekały one z kraju pochłoniętego wojną, przepełnione smutkiem z powodu tego, co musiały pozostawić, i strachem przed tym, co je jeszcze może czekać. Ale zostały przyjęte z otwartymi ramionami. Przez wielu ludzi, takich jak Magdalena i Agnieszka. Dwie bezinteresowne młode kobiety z Polski. Gdy tylko usłyszały o pociągach pełnych uchodźców, pospieszyły na Dworzec Centralny w Warszawie. Zaczęły się organizować. Rozstawiły namiot, by pomóc jak największej liczbie osób. Zorganizowały żywność z supermarketów, zwróciły się do władz lokalnych o zapewnienie autobusów do punktów recepcyjnych. W ciągu kilku dni zebrały wokół siebie 3000 wolontariuszy, którzy pomagali przyjmować uchodźców 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu - powiedziała szefowa KE podczas debaty o stanie UE.

Wolontariuszki z Polski zostały zaproszone do Strasburga na sesję. - To jest duch Europy, Unia, która jest razem i zwycięża - mówiła przewodnicząca Komisji.

IAR/PAP/dad