Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dariusz Adamski 17.10.2022

Jest zgoda na unijną misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy. Polska odegra w niej ważną rolę

Jest zgoda na unijną misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Luksemburgu. Misja ma ruszyć w przyszłym miesiącu. Na początek, w kilku unijnych krajach, ma być szkolonych 15 tysięcy żołnierzy, z czego większość w Polsce. Dowództwo operacyjne misji też będzie w naszym kraju, zapewne w okolicach Rzeszowa. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

To będzie pierwsza taka misja w historii Unii, zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i miejsce, bo szkolenie będzie organizowane na terenie państw członkowskich. Wprawdzie unijne kraje już trenują ukraińskich żołnierzy na zasadzie dwustronnej, ale misja gwarantuje koordynację i szkolenie według jednego standardu. - Jest oczywiste, że jeśli połączy się możliwości europejskich armii, możemy zaoferować znacznie więcej - podkreślał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.


Misja ma przygotować Ukraińców do walki na froncie z Rosjanami. Dla wielu z nich będą to podstawy - obsługa broni, patrolowanie, pomoc medyczna. Drugi etap to szkolenie specjalistyczne - artyleryjskie, z obrony powietrznej czy snajperskie. Ostatni etap to integracja w ramach batalionów. Misja będzie dotyczyła także dowódców, stąd między innymi szkolenia z taktyki prowadzenia wojny.

Posłuchaj
00:57 11997294_1.mp3 Jest zgoda UE na misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Pomysł szkolenia ukraińskich żołnierzy pojawił się jeszcze przed rosyjską napaścią i wtedy dyskutowano o wysłaniu unijnych wojskowych na Ukrainę, ale nie było jednomyślności wśród unijnych krajów. Rosyjska agresja zmieniła nastroje i w poniedziałek zgoda zapadła.

Ta misja jest ważna nie tylko dlatego, że oferuje Ukraińcom szkolenie według zachodnich standardów, ale to także - jak określił jeden z unijnych ekspertów w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką - wojskowe zahaczenie Ukrainy w Unii.


IAR/dad