Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dariusz Adamski 15.12.2022

90. rocznica Wielkiego Głodu. Europarlament uznał Hołodomor za ludobójstwo

Parlament Europejski oficjalnie uznał Hołodomor, wielki głód na Ukrainie, za ludobójstwo. Europosłowie przegłosowali specjalną rezolucję, w 90. rocznicę tej sowieckiej zbrodni, która doprowadziła do śmierci milionów osób.

W rezolucji europarlament potępił działania totalitarnego reżimu sowieckiego i wezwał Rosję, by otworzyła archiwa na temat wielkiego głodu i sama też uznała Hołodomor za ludobójstwo.

Europarlament przypomniał, że dziś Rosja znów wykorzystuje żywność jako broń przeciwko Ukrainie. Mówiła o tym na Sali obrad komisarz Stella Kyriakides. - [Rosja] niszczy produkcję rolną, zaminowuje pola uprawne, blokuje porty. Dziś Unia Europejska współpracuje z Ukrainą, by zapobiec głodowi na całym świecie. Wspierajmy nową inicjatywę "Ziarno dla Ukrainy", to świadectwo naszej solidarności i światowego wysiłku, by powstrzymać głód wywołany przez agresywną wojnę Rosji - powiedziała Kyriakides.

Posłuchaj
01:00 12102409_1.mp3 Parlament Europejski uznał Hołodomor, wielki głód na Ukrainie, za ludobójstwo. Relacja Karola Surówki (IAR)

Z danych Komisji wynika, że pomocy humanitarnej potrzebuje dziś około 18 milionów osób na Ukrainie. Część krajów Unii już wcześniej uznała Hołodomor za ludobójstwo - w tym Polska, Niemcy i Czechy. Rezolucja Parlamentu Europejskiego ma być dodatkowym głosem całej Unii w tej sprawie.

Tarczyński: Co zrobiliśmy, żeby ich zatrzymać? Robiliśmy interesy

Europoseł konserwatystów Dominik Tarczyński przypomniał w Strasburgu, że Zachód długo nie rozliczał Rosji z jej zbrodni. - Przez tak wiele lat Rosja była agresorem. Nie tylko w Polsce, nie tylko na Ukrainie i w Europie. Co zrobiliśmy, żeby ich zatrzymać? Robiliśmy interesy, jak zwykle, przez ostatnie dekady. Gaz, złoto, diamenty. I te interesy nadal trwają. Musimy to zakończyć, teraz - podkreślił polski polityk.

Europoseł ludowców Radosław Sikorski dodał, że Rosja dziś, tak jak 90 lat temu, próbuje odebrać Ukrainie jej prawo do istnienia. - Jako osobna kultura, osobny naród, jako funkcjonujące, demokratyczne i dumne państwo. O tym tu mówimy. Jest to więc bardzo ważne i nie ma lepszego czasu na to, byśmy tę rezolucję przegłosowali - powiedział. 

Śmierć głodowa milionów

Hołodomor był klęską głodową, wywołaną umyślnie przez władze ZSRR w latach 1932-1933, głównie na obszarze dzisiejszej Ukrainy. Miała to być "kara" za sprzeciw mieszkańców wobec kolektywizacji rolnictwa.

Komuniści wywozili z kołchozów całe rezerwy zbożowe, również część przeznaczoną pod zasiewy. Za kradzież kłosów z "państwowych" pól zboża groziła kara śmierci lub 10 lat łagru. Wojsko uniemożliwiało też ucieczkę ze stref głodu i prowadziło akcje szukania ukrytego zboża.

W wyniku Hołodomoru zginęło, według różnych szacunków, od 3 do 10 milionów osób, na terenie samej Ukrainy.


IAR/dad