Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.01.2023

Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard

Prezydent Andrzej Duda zaapelował we Lwowie do krajów NATO o zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy. Poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, ale w koalicji z innymi krajami.

We Lwowie przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali deklarację prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina, zmagająca się z rosyjską agresją, wciąż potrzebuje pomocy militarnej, sprzętowej i infrastrukturalnej. - Wszystko wskazuje na to, że Rosja będzie tę wojnę kontynuować, że będzie prowadzić systematyczne działania na wyniszczenie Ukrainy. Na maltretowanie, na masakrowanie Ukrainy. Na burzenie ukraińskich miast, wsi i infrastruktury. Okupant musi zostać zatrzyman - mówił Andrzej Duda.

- Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa - powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą po szczycie Trójkąta Lubelskiego.

- I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest - dodał polski prezydent.

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę"

Prezydent powiedział też, że Polacy dobrze wiedzą, czym jest rosyjska okupacja, bo doświadczyli jej wielokrotnie. - My, Polacy, którzy przez 123 lata między innymi przez rosyjskie zabory nie mieliśmy własnego państwa, byliśmy poddani rosyjskiej agresji kilkakrotnie, doskonale wiemy, co to znaczy rosyjski okupant. Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę - o tym dzisiaj rozmawialiśmy. Wsparcie będzie miało różne formy. Chcę podkreślić, że będziemy nadal przekazywali broń Ukrainie - powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent zaapelował do zagranicznych przywódców o wspieranie Ukrainy. Andrzej Duda zaznaczył, że polskie władze będą wspierać wszelką zagraniczną pomoc dla Ukrainy. - Jesteśmy sąsiadami Ukrainy, widzimy tę wojnę na własne oczy. Przyjmujemy w kraju miliony przybyszów z Ukrainy, którzy chronią się przed wojną, widzimy na ich twarzach, co to znaczy rosyjska agresja, rosyjskie okrucieństwo. Ukraina musi się obronić. Nie obroni się bez naszego wsparcia - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina oczekuje "wspólnej decyzji" państw, które rozważają przekazanie czołgów. Jak stwierdził, jeden kraj nie może zapewnić takiej liczby czołgów, jaka zapewniłyby Ukrainie zwycięstwo.

Prezydent Duda uznał, że "powstrzymanie wojny na Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata", do jakich doszło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i zaapelował do dalszej pomocy dla Ukrainy ze strony światowych rządów. Podkreślił, że Polska była "tym pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji" i wymienił wśród sprzętu przekazanego Ukraińcom od początku inwazji Rosji czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab.

Spotkanie prezydentów we Lwowie

Prezydent Zełenski przyjechał w środę do Lwowa, gdzie rozmawiał o sytuacji w zachodnich regionach Ukrainy, w szczególności graniczących z Białorusią. Wysłuchał raportu o działaniach w walce z dywersją, stanie umocnień na granicy, a także o zaopatrzeniu wojsk i służb granicznych w regionach graniczących z Białorusią.

Do Lwowa przybyli w środę także prezydenci Polski i Litwy, gdzie spotkali się z prezydentem Zełenskim. "Dziś we Lwowie została podpisana Wspólna Deklaracja Prezydentów Trójkąta Lubelskiego" - podała Kancelaria Prezydenta RP na Twitterze, informując o spotkaniu.


Posłuchaj
00:27 12141205_1.mp3 Przywódcy Polski, Ukrainy i Lirtwy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego - poinformowała kancelaria prezydenta RP (IAR)

 

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.


IAR/PAP/dad