Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 10.05.2023

W Tokio rozmowy szefów dyplomacji Polski i Japonii. Rau: jesteśmy strategicznymi partnerami

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który jest z wizytą w Japonii, mówił podczas przyjęcia w polskiej ambasadzie w Tokio, że Polska i Japonia są strategicznymi partnerami, których łączą interesy polityczne i strategiczne. Przypomniał długą tradycję wzajemnej przyjaźni i pomocy. Przyjęcie zorganizowano z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Japonia była jednym z pierwszych krajów na świecie, które uznały odrodzoną polską państwowość po pierwszej wojnie światowej. 100 lat temu Japonia udzieliła schronienia prawie tysiącu polskim sierotom, potomkom polskich zesłańców na Syberii.

Minister Zbigniew Rau zaznaczył, że wielu Japończyków pamięta pomoc niesioną przez polskich misjonarzy ofiarom wybuchu bomby atomowej. Podkreślił znaczenie pomocy udzielonej przez ambasadora Rzeczpospolitej Polski w Japonii Tadeusza Romera, który w czasie drugiej wojny światowej pomagał żydowskim uchodźcom z Polski, szukającym schronienia w Japonii.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał wartości zawarte w konstytucji i wyraził życzenie, aby zatriumfowały one również w walczącej o wolność Ukrainie.

Posłuchaj
00:50 12348382_1.mp3 Sytuacja na Ukrainie, w Azji Wschodniej oraz współpraca Polski i Japonii- były głównymi tematami rozmowy ministrów spraw zagranicznych obu krajów. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Wiceminister spraw zagranicznych Japonii Kenji Yamada podkreślał, że wizyta ministra Zbigniewa Raua w Japonii jest okazją do dalszego zacieśnienia przyjacielskich relacji między Polską i Japonią.


Minister Zbigniew Rau przekazał Fukushiro Nukadze, przewodniczącemu japońsko-polskiej parlamentarnej ligii przyjaźni w izbie reprezentantów, nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Komandorski z Gwiazdą Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie gospodarki i bezpieczeństwa oraz za promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Fukushiro Nukaga powiedział Polskiemu Radiu, że głównym zadaniem stojącym przed Polską i Japonią jest współpraca, zmierzająca do pokojowego zakończenia wojny na Ukrainie, rozpoczętej atakiem Rosji. Podkreślił, że zakończenie wojny musi być oparte na zachowaniu wolności, demokracji, zachowaniu praw człowieka i poszanowaniu dla prawa, co doprowadzi do przywrócenia światowego pokoju i porządku.

- Nie możemy pozwolić na to, aby totalitarną siłą zmieniono porządek międzynarodowy ustalony po drugiej wojnie światowej - powiedział Fukushiro Nukaga. - Wierzę, że wizyta ministra Raua w Japonii jest bardzo ważna, gdyż przyczyni się nie tylko do zacieśnienia stosunków między Japonią i Polską, ale również do poprawy sytuacji w Europie i do utrzymania wolności oraz demokracji na świecie - powiedział Nukaga wyrażając wdzięczność za odznaczenie.

Wiceminister spraw zagranicznych Japonii Kenji Yamada przypomniał ubiegłoroczną wizytę ministra spraw zagranicznych Japonii Yoshimasy Hayashi, który przyjechał do Polski jako specjalny wysłannik szefa japońskiego rządu oraz marcową wizytę premiera Japonii Fumio Kishidy w Warszawie. Uznał, że wizyta szefa polskiego MSZu jest kontynuacją japońsko-polskich wizyt na najwyższym szczeblu i wyraził uznanie dla polskiego wsparcia dla Ukrainy.


PAP/IAR/dad