Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek 30.05.2023

W Belwederze wręczono nagrody laureatom konkursu „Teraz Polska”

Konkurs organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego odbywa się w trzech kategoriach: na najlepsze produkty, usługi i przedsięwzięcia innowacyjne. W ciągu ponad 30 lat istnienia konkursu „Teraz Polska” uhonorowano 821 laureatów.

W gronie wygranych 33. edycji konkursu znalazł się blok do chirurgii mało inwazyjnej i program do komunikacji dla osób niepełnosprawnych, niemogących się porozumiewać.

Jednym z laureatów konkursu jest również spółka MedApp. Przedsiębiorstwo opracowało produkt „CarnaLife Holo”, który umożliwia trójwymiarowe zobrazowanie organów pacjenta przed i w trakcie operacji z użyciem specjalistycznego oprogramowania i gogli. Prezes MedApp Krzysztof Mędrala wyjaśnił, że do tej pory rozwiązanie polskiej firmy zostało użyte w ponad 500 zabiegach. „W ten sposób lekarze są w stanie lepiej przygotować się do zabiegów, skrócić ich czas, precyzyjnie zaplanować cały proces i optymalizując to wszystko co jest potrzebne do w czasie operacji - krew, personel czy środki usypiające pacjentów. Krótszy zabieg może wpływać również na mniejsza ilość powikłań pozabiegowych, a to wszystko jest konsekwencją wykorzystania nowoczesnej technologii” - mówił Krzysztof Mędrala.

Produkt polskiej firmy MedApp jest wykorzystywany również w szpitalach za granicą. Niedawno uzyskał też certyfikat FDA (Agencji Żywności i Leków) w Stanach Zjednoczonych

Innym laureatem jest Politechnika Warszawska i spółka ADJ Nanotechnology. Duet opracował technologię bioaktywnych cząstek nanokompozytowych o właściwościach antybakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych. Prezes ADJ Nanotechnology Agnieszka Jastrzębska wyjaśniła, że ich rozwiązanie bazuje na strukturze nanosrebra oraz nanomiedzi i jest wykorzystywane w różnego rodzaju powłokach ochronnych. „Mamy możliwość zastosowania tego na przykład w wykładzinach, ponieważ mamy dwa obszary certyfikacji. Pierwszy to powierzchnie nieporowate, czyli chociażby klamki i poręcze. Z kolei drugi to właśnie powierzchnie porowate, które wchłaniają nanocząstki. Jest to praktycznie trwałe zastosowanie i pokrycie, można powiedzieć, że permanentne dopóki sam wyrób się nie zniszczy typu wykładzina lub naturalny kamień” - wyjaśniła Agnieszka Jastrzębska.

Technologią bioaktywnych cząstek nanokompozytowych opracowanych przez polskich naukowców zainteresowani są klienci z różnych krajów, w takich branżach jak ochrona zdrowia, gastronomia czy produkcja żywności.

Dyplomy w Belwederze wręczył zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Piotr Ćwik, natomiast pamiątkowe statuetki zostały rozdane podczas wieczornej wielkiej gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W trakcie gali tenisistka Iga Świątek oraz reżyser i producent Andrzej Krakowski zostali także uhonorowani tytułami „Wybitny Polak”. Tytuł „Wybitnego Polaka” jest przyznawany od ponad dekady. 

Konkurs organizowany przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego odbywa się w trzech kategoriach: na najlepsze produkty, usługi i przedsięwzięcia innowacyjne. W ciągu ponad 30 lat istnienia konkursu „Teraz Polska” uhonorowano 821 laureatów.

IAR/PP