Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.09.2021

Ambasador Niemiec: polscy żołnierze tracili życie w wyniku niemieckich zbrodni. Składamy im hołd

Niezliczeni polscy żołnierze w służbie ojczyźnie stracili życie w wyniku niemieckich zbrodni; składamy szczególny hołd ich pamięci - podkreślił w sobotę ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, po tym jak kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Angela Merkel składa w sobotę wizytę w Warszawie. To ostatnia podróż do Polski Angeli Merkel jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec.

Po przylocie do Warszawy kanclerz złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"W ramach swojej wizyty kanclerz federalna Angela Merkel złożyła dzisiaj wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Niezliczeni polscy żołnierze w służbie ojczyźnie stracili życie w wyniku niemieckich zbrodni. Składamy szczególny hołd ich pamięci" - napisał na Twitterze ambasador Arndt Freytag von Loringhoven.

W południe Angela Merkel spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Chcemy by UE była globalnym, bardzo silnym partnerem różnych regionalnych sił i instytucji międzynarodowych, na czele z Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie.

Morawiecki wskazał, że podczas spotkania z kanclerz jednym z wiodących tematów było bezpieczeństwo międzynarodowe. W tym kontekście zauważył, że sytuacja w ostatnich kilkunastu tygodniach dramatycznie się zmieniła, w związku z sytuacją w Afganistanie.

"Wszyscy zastanawiamy się, co może się stać po tym wydarzeniu, ale już widzimy przesunięcie pewnych akcentów międzynarodowych i o tym długo rozmawialiśmy" - wskazał szef polskiego rządu. Jak dodał, stworzy to nową sytuację związaną z walką z terroryzmem międzynarodowym, czy w kwestii relacji UE z Chinami, z USA.

"Z mojej perspektywy pokazałem bardzo wyraźnie wolę Polski, wolę polskiego rządu, żeby UE była globalnym, bardzo silnym graczem, bardzo silnym partnerem różnych wielkich regionalnych sił i instytucji, międzynarodowych organizacji i państw na czele z Chinami, Rosją czy USA" - podkreślił Morawiecki.

"Aby tak się stało, to UE musi silna gospodarczo, musi także wzmacniać się na polu zdolności do odstraszania potencjalnych agresorów" - dodał premier.

- Mamy pełne wsparcie Komisji Europejskiej, także rządu niemieckiego, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją - powiedział w sobotę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że niedawno Polska jak również Niemcy padły ofiarą ataku cyfrowego. "Cyberprzestępcy zaatakowali istotne elementy naszego sytemu gospodarczego, politycznego. To pokazuje jak ważna jest współpraca pomiędzy nami - ta polityczna i ta instytucjonalna" - podkreślił premier.

Jak dodał, podczas rozmowy z Merkel sporo czasu zostało poświęcone Rosji. "Powiedziałem pani kanclerz dużo o tym, co dzieje się na naszej polsko-białoruskiej granicy. Mamy tutaj pełne wsparcie Komisji Europejskiej, także rządu niemieckiego, aby bronić Europy przed nielegalną imigracją, przed ruchami, które nie zależą od nas" - zaznaczył szef polskiego rządu.

"I to jest najważniejsze, że zbliżyliśmy znacząco nasze stanowiska od sporu, który kilka lat temu był. Dzisiaj widoczne są na horyzoncie nowe zagrożenia. Udało nam się w dużym stopniu przybliżyć nasze stanowiska, nie tylko polsko-niemieckie, ale także, mogę powiedzieć szerzej, Europy środkowej, Europy zachodniej, KE, instytucji europejskich" - podkreślił premier.

Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU. Wizytę Kanclerz Merkel można odczytywać jako wpisującą się w szereg podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach. Dotychczas odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę, Kijów. W planach jest Izrael i Paryż. 


PAP/dad