Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Dariusz Adamski 27.01.2022

Prezydent i premier przypomnieli o ofiarach Holokaustu. "By ludzkość nigdy nie zapomniała"

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki w dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieli o straszliwych losach milionów ofiar. "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób" - podkreślił premier.
Posłuchaj
  • W Warszawie i Oświęcimiu uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Czytaj także

Morawiecki przypomniał, że Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ w 2005 r., "by ludzkość nigdy nie zapomniała i wyciągnęła lekcję z tej straszliwej zbrodni". "Zbrodni dokonanej nie przez bezimiennych nazistów, którzy »tylko wykonywali rozkazy«, ale przez funkcjonariuszy nazistowskiego państwa niemieckiego, jacy z metodyczną, zaplanowaną skutecznością wprowadzali w życie swój diabelski plan, ustalony i potwierdzony na konferencji w Wannsee, której rocznicę obchodziliśmy tydzień temu, przez najważniejszych członków NSDAP i rządu III Rzeszy" - czytamy we wpisie.

Pamięć częścią tożsamości narodowej

Premier zaznaczył, że liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. "Żydów wśród ofiar Zagłady jest według różnych źródeł od 2,6 do 3,3 miliona. Wielką część z tej liczby stanowią obywatele polscy" - przypomniał.

"Kiedy Polska w 1918 roku odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata - KL Auschwitz-Birkenau. Dlatego pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej narodowej tożsamości. Dzięki odwadze Polaków krzyk z Auschwitz rozlegał się także po całym świecie" - podkreślił szef rządu.

Prezydent Andrzej Duda o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomniał w mediach społecznościowych. Prezydent opublikował wpis, w którym przypomniał, że 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Do wpisu zostało dołączone zdjęcie, na którym prezydent trzyma kartkę z napisem "#WeRemember Pamiętamy!".

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Liczba ofiar jest szacowana na prawie 6 milionów, jedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród zabitych przez Niemców szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.


IAR/PAP/dad