Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 11.11.2020

We Lwowie uczczono 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Od uroczystej mszy w katedrze lwowskiej rozpoczęły się obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nabożeństwu przewodniczył metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Dalsze uroczystości odbyły się na Cmentarzu Orląt.
Posłuchaj
  • Cmentarz Orląt Lwowskich: obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Przygotował Eugeniusz Sało
  • Lwów. Obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Czytaj także

W Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie licznie zgromadzili się miejscowi Polacy i polscy dyplomaci, aby modlić się w intencji ojczyzny. Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz podkreślił, że mimo pandemii udało się zorganizować obchody Święta Niepodległości.


Posłuchaj
00:42 10735714_1 (1).mp3 Uroczystą Mszą świętą w katedrze lwowskiej rozpoczęły się obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O szczegółach - Eugeniusz Sało

 

- To dodaje nam otuchy i wiary, że my Polacy jesteśmy tutaj na dawnych Kresach naszej ojczyzny i robimy wszystko, aby nasza ojczyzna była dumna z nas Polaków tutaj mieszkających - powiedział.  

Uroczystą Mszą świętą w katedrze lwowskiej rozpoczęły się obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości....

Opublikowany przez Kurier Galicyjski Środa, 11 listopada 2020

Po Mszy świętej konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz odczytała list ministerstwa spraw zagranicznych z okazji Święta Niepodległości. 

Uroczystości na Cmentarzu Orląt

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, gdzie na pomniku chwały widnieje napis "Mortui sunt, ut liberi vivamus" - "Polegli, abyśmy żyli wolni" odbyła się druga część lwowskich uroczystości 102. rocznicy odzyskania niepodległości. 

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy i strzelców oraz poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji i szkół. Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsulowie oraz pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze na mogile zbiorowej.

Żołnierze polskich i amerykańskich grup zadaniowych, stacjonujący na poligonie w Jaworowie koło Lwowa, złożyli kwiaty również przy pomnikach lotników amerykańskich i francuskich piechurów.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz zaznaczyła, że dla Polaków mieszkających we Lwowie 11 listopada to szczególne święto. "Wielokrotnie spotykałam się z sytuacją, kiedy Polacy z kraju przyjeżdżali tutaj i mówili, że dopiero tutaj uczą się patriotyzmu i miłości do ojczyzny, patrząc na to, jak pielęgnują polskie tradycje mieszkańcy ziemi lwowskiej - podsumowała konsul generalny.

Na zakończenie przy Pomniku Chwały wspólnie odśpiewano "Rotę".

IAR/dad